Powrót do BlogowiSKO Samorządowa Szkoła Podstawowa im. Adama Mickiewicza w Lubczy
PIENIĄDZ WAŻNA SPRAWA= TO NAUKA I ZABAWA

PIENIĄDZ WAŻNA SPRAWA= TO NAUKA I ZABAWA

Warszawa 10.03.2016

LEKCJA MATEMATYKI W KLASIE IV

Uczniowie klasy IV odbyli bardzo ciekawą lekcję matematyki związaną z obliczeniami pieniężnymi. Celami tej lekcji było przede wszystkim kształtowanie umiejętności w posługiwaniu się walutą polską, poznanie historii pieniądza od najdawniejszych czasów do współczesności, jak również wykonywanie obliczeń pieniężnych w łamigłówkach matematycznych. 

Uczniowie w czasie lekcji wypowiadali się na temat znajomości historii pieniądza w oparciu o własne informacje, jak również wysłuchali informacji na temat historii pieniądza od nauczyciela prowadzącego lekcję, o których wcześniej nie słyszeli. W ten sposób mogli uzupełnić swoją dotychczasową wiedzę na ten temat. 

W oparciu o poznane nowe informacje dotyczące historii pieniądza uczniowie przystąpili do działań praktycznych , polegających na wykonywaniu wielu bardzo ciekawych zadań matematycznych, w których musieli dokonywać przeliczania pieniędzy na różne sposoby.

Zajęcia na obliczenia pieniężne  odbywały się w formie zabawowej, dzięki czemu uczniowie wykonali bardzo dużo zadań, obliczeń działań matematycznych, które nie sprawiały im trudności i nie wykazywały zniechęcenia do obliczeń. Uczniowie rozwiązywali także krzyżówkę matematyczną, w której wszystkie hasła diagramu związane były z pieniądzem.

W czasie lekcji uczniowie operowali słownictwem i terminologią na temat pieniądza, używali takich pojęć jak: awers, rewers, itp, wykorzystywali obliczenia pieniężne w praktyce. rozwiązując zadania z cyklu Polskie pieniądze. Na podstawie obserwacji lekcji matematyki możemy śmiało stwierdzić, że nasi uczniowie doskonale poradzą sobie w wielu sytuacjach , w których będą mieli do czynienia z pieniądzem, dokonywaniem wyboru i podejmowaniem decyzji co lepiej opłaca się kupić, na czym można zaoszczędzić kupując taniej, co nie oznacza że gorszej jakości towaru. Wiedzą też, że nie zawsze warto ulegać obniżkom cen, gdyż czasami można stracić podwójnie. Po takich lekcjach praktycznych potrafią dokonać przeliczeń walut, podjąć słuszną decyzję co do wyboru zakupu towaru po takich cenach, aby kupić towar najlepszej jakości i oczywiście nie zapłacić zbyt wiele. 

 

 

 

Pozostałe wpisy z tej kategorii

Mikołajki

11.12.2015
Do nas przybył Mikołaj, a wkrótce my będziemy Mikołajem.
Więcej Mikołajki

Europejskie Dni Kodowania

23.10.2019
W dniach 5-20 października trwały Europejskie Dni Kodowania. Pamiętaliśmy o nich i wykonaliśmy pracę związane z odpowiednim kodowaniem.
Więcej Europejskie Dni Kodowania

Matematycznie zakręceni przedstawiamy „SZALONE LICZBY”

23.10.2019
Matematyka „królowa nauk” kojarzy się uczniom z trudnymi i żmudnymi działaniami, złożonymi zadaniami tekstowymi. Aby ocieplić wizerunek tej pięknej, ale przez wielu znienawidzonej nauki, SKO-wicze klas Vb i VII wzięli udział w projekcie, którego celem było pokazanie piękna oraz interesujących własności nietypowych liczb.
Więcej Matematycznie zakręceni przedstawiamy „SZALONE LICZBY”