Powrót do BlogowiSKO Szkoła Podstawowa w Kuczynie
OBCHODY 100 ROCZNICY NIEPODLEGŁOŚCI POLSKI

OBCHODY 100 ROCZNICY NIEPODLEGŁOŚCI POLSKI

Wpis dodany przez szkołę Szkoła Podstawowa w Kuczynie
Warszawa 19.11.2018

9 listopada 2018 r. w naszej szkole uczciliśmy 100 lat niepodległości Polski

 

Każdego roku 11 listopada obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości,  święto każdego Polaka. W trosce o pamięć dla tego historycznego wydarzenia oraz kształtując patriotyczne postawy młodego pokolenia Szkoła Podstawowa w Kuczynie zorganizowała szereg działań upamiętniających 100 rocznicę, kiedy Polska po 123 latach niewoli znów pojawiła się na mapie Europy i stała się wolnym, niepodległym państwem. Już we wrześniu przystąpiliśmy do akcji ogólnopolskiej „100 pozdrowień na 100-lecie Niepodległości”. Wysyłaliśmy kartki z pozdrowieniami do  szkół w całej Polsce, a nawet do polskiej szkoły w Wilnie. To geograficzna propozycja świętowania tak wyjątkowej rocznicy. Dzięki temu mogliśmy się poznać i poczuć wspólnotę, mimo że dzielą nas czasem setki kilometrów. Uczniowie naszej szkoły przygotowywali też plakaty okolicznościowe pod nazwą „ 100 lat Niepodległości”.Finałem była wystawa stworzonych prac, którą oficjalnie otworzyliśmy  9 listopada i w ten sposób dołączyliśmy do obchodów tej ważnej rocznicy.W dniu 9 listopada 2018 roku całą uroczystość rozpoczęliśmy spotkaniem literackim „Ja to mam szczęście”. Następnie o godzinie 11.11 uczniowie wspólnie z nauczycielami i zaproszonymi gośćmi uroczyście odśpiewali hymn Polski. Włączyliśmy się w ten sposób w akcję „Rekord dla Niepodległej” zorganizowaną przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. W przerwie uczestnicy uroczystości oraz zaproszeni goście mogli skosztować tradycyjnych ciast domowego wypieku przygotowanych przez rodziców . Następnie uczniowie zaprezentowali montaż słowno-muzyczny; „Nie zginęła! Zmartwychwstała! Mimo wrogich burz!”. Kolejnym punktem świętowania był „Przegląd pieśni patriotycznych”, przygotowany przez wszystkie klasy. Porywające występy uczniów publiczność nagrodziła gromkimi brawami. Na zakończenie obchodów 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę uczeń klasy V Sebastian Tymiński odczytał esej pt. „Mały Patriota”. Praca ta została nagrodzona w konkursie literackim na szczeblu  wojewódzkim:  „W czym dziś powinien przejawiać się patriotyzm?”Obchody Święta Niepodległości w naszej szkole były pełne radości, a dzięki udziałowi w tego typu uroczystościach uczniowie od najmłodszych lat uczą się miłości do Ojczyzny, kształtują pozytywne postawy i uczucia patriotyczne. 
 

Pozostałe wpisy z tej kategorii

Mikołajki

11.12.2015
Do nas przybył Mikołaj, a wkrótce my będziemy Mikołajem.
Więcej Mikołajki

Jestem superkonsumentem i swoje prawa znam!

19.11.2019
W ramach edukacji ekonomicznej, która jest jednym z priorytetowych zadań MEN na obecny rok szkolny, w klasie IV b przeprowadzono lekcję wychowawczą pt „Reklamacji nie udziela się... ?”. Podczas zajęć wyjaśniono i przedyskutowano takie pojęcia jak konsument, zakupy, reklama, reklamacja, oszczędzanie, sortowanie śmieci, dbanie o ekologię itp. Kwestie wydawało by się proste, a jednak zupełnie nowe dla niektórych czwartoklasistów.
Więcej Jestem superkonsumentem i swoje prawa znam!

Brawo Lenka!

18.11.2019
Lenka z czwartej klasy pomogła osobom, które chorują na nowotwory.
Więcej Brawo Lenka!

Zakazane piosenki malowane słowem i obrazem - uroczystości rocznicowe posadzenia Dębów Pamięci i Sosny Syberyjskiej na terenie ZSP w Krzęcinie.

18.11.2019
Historia żyje w piosence” – taki właśnie tytuł nosił tegoroczny montaż słowno – muzyczny przygotowany i zaprezentowany przez zuchów i harcerzy z działającego przy naszej szkole 2.Szczepu Harcerskiego "MEMORIA". Cała zgromadzona publiczność, w tym przedstawiciele Sybiraków, władz wojewódzkich, powiatowych i  lokalnych, a także przedstawiciele działających na terenie sołectwa i sąsiednich miejscowości organizacji pozarządowych, rodzice i cała społeczność szkolna miała możliwość przenieść się w czasy, gdy mieszkańcy stolicy – poza bronią i podstępem - walczyli z Niemcami także dowcipem i piosenką, choć narażali się tym na surowe kary, a często także na śmierć.
Więcej Zakazane piosenki malowane słowem i obrazem - uroczystości rocznicowe posadzenia Dębów Pamięci i Sosny Syberyjskiej na terenie ZSP w Krzęcinie.

Finał Kasztanobrania

18.11.2019
Od około miesiąca uczniowie naszej szkoly brali udział w Kasztanobraniu. Udalo nam sie zebrać okolo 400kg kasztanów, które w ubiegły piątek 8 listopada zostały przekazane Kołu Łowieckiemu "Darz Bór".
Więcej Finał Kasztanobrania