Powrót do BlogowiSKO Szkoła Podstawowa w Dąbrowie Wielkiej
MUZEUM DIECEZJALNE

MUZEUM DIECEZJALNE

Wpis dodany przez szkołę Szkoła Podstawowa w Dąbrowie Wielkiej
Warszawa 11.05.2016

ZWIEDZAMY

     Muzeum Diecezjalne w Łomży powstało w 2012 roku. 16 kwietnia tegoż roku uroczyście, w obecności Nuncjusza Apostolskiego w Polsce nowa placówka kulturalna zainicjowała swoją działalność. Dzień ten był zwieńczeniem marzeń wielu pokoleń kapłanów, którzy pragnęli, aby diecezja posiadała własne Muzeum ze zbiorami sztuki. Przestrzeń Muzeum Diecezjalnego w Łomży to kameralne miejsce, gdzie każdy zwiedzający w spokoju może zapoznać się z historią Diecezji Łomżyńskiej.
Główna sala muzealna zatytułowana „Między ziemią a niebem”, mieści galerię rzeźby i malarstwa. Drugiej sali nadano tytuł „Na plebanii”. Aranżacja jest próbą odtworzenia wystroju plebanii, która jako dom a jednocześnie miejsce spotkań jest nieodłącznym elementem funkcjonowaniu parafii. Kolejna sala nosi miano „Skarbca”. Zgromadzone przedmioty w głównej mierze są wykonane ze srebra i złota, a także z blachy miedzianej i mosiężnej. W skład wystawionej kolekcji wchodzą: monstrancje, kielichy mszalne, pacyfikały, relikwiarze, ampułki, dzwonki. Najstarsze kielichy umieszczone w gablotach pochodzą z okresu gotyku. Mogliśmy obejrzeć eksponaty pochądzące również z naszej parafii.

Pozostałe wpisy z tej kategorii

Mikołajki

11.12.2015
Do nas przybył Mikołaj, a wkrótce my będziemy Mikołajem.
Więcej Mikołajki

Warto czytać

20.05.2020
Uczniowie klasy 2a na stronach szkoły zachęcali koleżanki i kolegów do czytania książek. Wykonali samodzielnie plakaty propagujące czytanie wybranych przez nich pozycji.
Więcej Warto czytać