Powrót do BlogowiSKO Samorządowa Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Brześciu
Misja Przyr(g)oda na Świętokrzyskim Szlaku.

Misja Przyr(g)oda na Świętokrzyskim Szlaku.

Warszawa 01.05.2015

To była naprawdę fajna przygoda – taką opinię wyrażają uczestnicy projektu edukacyjnego Misja Przyroda – Zielone Szkoły w Parkach Narodowych, czyli uczniowie klas IV - VI z Samorządowej Szkoły im. Jana Pawła II i Samorządowej Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Lubczy, którzy w dniach od 20 - 24 kwietnia 2015r. mieli okazję nieodpłatnie uczestniczyć w terenowych zajęciach w Świętokrzyskim Parku Narodowym dzięki dofinansowaniu pochodzącego z Islandii, Lichtensteinu i Norwegii w ramach fun

„Misja Przyroda” to cykl zajęć przyrodniczych, którego celem jest budowanie wśród uczniów pochodzących z terenów wiejskich świadomości i poczucia odpowiedzialności  za środowisko przyrodnicze własnego regionu  i kraju.

Dnia 20 kwietnia, z dobrym humorem, bagażem wrażeń oraz sprzętu do obserwacji, uczniowie wyruszyli na pięciodniową przygodę z przyrodą. Wszyscy wcielili się w rolę reporterów gazety Misja Przyr(g)oda. W ramach  zajęć wcielili się w rolę odkrywców i badaczy, poznając przy tym walory przyrodnicze  Świętokrzyskiego Parku Narodowego i jego najbliższej okolicy.  Dzięki atrakcyjnej formule programu łączącej naukę, gry i zajęcia terenowe, uczniowie szybciej  i chętniej przyswajali wiedzę przyrodniczą, korzystając z doświadczenia i wiedzy pracowników parku oraz jego zasobów.                                          uczestniczyli w zajęciach terenowych i doświadczeniach przyrodniczych, które składały się z 5 modułów

Moduł 1. Od przygody do przyrody: gry i zabawy ukierunkowane na poznanie miejsca za pomocą zmysłów.  Orientacja w terenie,  praca z mapą Bodzentyna – poszukiwanie skarbów na terenie Ogrodu dendrologicznego„Podzamcze bodzentyńskie”.

Moduł 2. Rodzaje ekosystemów (biocenoza i biotop): wędrówka szlakiem niebieskim na trasie od Bodzentyna do Świętej Katarzyny przez Górę Miejską  (426 m n.p.m.) – zbieranie informacji o ekosystemie lasu, łąki, pola,; obserwacja i rozpoznawanie charakterystycznych roślin, wykonywanie pomiarów, rozpoznawanie roślin.

Moduł 3. Od mrówki do świerka różnorodność wielka: Bioróżnorodność parku narodowego: wędrówka szlakiem czerwonym od Kokanina do Świętej Katarzyny przez Łysicę (612 m n.p.m.) i Skałę Agaty (inna nazwa Zamczysko- 608 m n.p.m.); zbieranie informacji o gatunkach roślin i zwierząt napotkanych na trasie wędrówki, poszukiwanie śladów i tropów zwierząt.

Moduł . 4. Wycieczka krajoznawcza przedstawiająca kulturowy kontekst parku narodowego,. W ramach „dnia kulturowego” zorganizowana została wycieczka – przejście szlakiem czerwonym od miejscowości Trzcianka na Święty Krzyż; zwiedzanie kompleksowe Św. Krzyża: 1000-letni Klasztor, Adoracja Relikwiarza zawierającego cząstki Drzewa Krzyża Świętego, Muzeum Diecezjalne, Kościół oraz podziemia klasztorne, w których według opisu znajdują się doczesne Szczątki Jeremiego Wiśniowieckiego. Wejście na odbudowaną wieżę kościelną na Świętym Krzyżu.  Następnym punktem zwiedzania Św. Krzyża było – Muzeum Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Galeria widokowa nad Gołoborzem im. profesora Romana Kobendzy;  zejście do Nowej Słupi tzw. Droga Królewską i zwiedzania Centrum Archeologicznego w Nowej Słupi

Moduł 5. Przyroda? JESTEM ZA!  Podsumowanie zajęć, wykonanie gry dydaktycznej związanej z pobytem na Misji Przyrodzie a następnie wprowadzenie do mini-projektu organizowanego w szkole po powrocie z Zielonej Szkoły.

Zajęcia przyrodnicze trwały do 24. kwietnia, urozmaicały je gry i zabawy sportowe, warsztaty plastyczne.  Dużym zainteresowaniem cieszyła się zabawa  w reporterów gazety „Misja Przyr(g)oda”. Każdego dania uczestnicy przyrodniczej wyprawy zamieszczali swoje relacje  na specjalnie dedykowanym profilu na Facebooku.  Z najciekawszych wpisów powstanie gazetka „Misja Przyroda”, którą wyda Fundacja  w ramach podsumowania programu.

Po powrocie do szkoły uczniowie realizują projekt promujący bogactwo przyrodnicze własnego regionu. Efekty pracy zostaną  wysłane do organizatorów „Misji Przyroda”.

Wspomnienia i przeżycia na długo pozostaną w pamięci uczestników zielonej szkoły. 

Wszystko wyszło super!

Pozostałe wpisy z tej kategorii

Mikołajki

11.12.2015
Do nas przybył Mikołaj, a wkrótce my będziemy Mikołajem.
Więcej Mikołajki

Wycieczka z SKO w tle

29.03.2024
Uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. św. Stanisława Kostki w Trzebosi powitali dziś wiosnę w wyjątkowych okolicznościach przyrody. Odwiedzili Domek Myśliwski Gniazdo Sokoła w Lipnicy. Tradycyjnie już podczas wyjazdu nie zabrakło motywu SKO.
Więcej Wycieczka z SKO w tle

Kto oszczędza ten ma!

29.03.2024
Niezmiernie miło nam jest przedstawić wyjątkowy edukacyjny projekt, który realizowany jest w Szkole Podstawowej nr 2 im. św. Stanisława Kostki w Trzebosi.
Więcej Kto oszczędza ten ma!

Trzeci wywiad z sercem na dłoni

29.03.2024
Walentynkowa rozmowa... Dziś prezentujemy kolejny wywiad ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. św. Stanisława Kostki w Trzebosi w ramach konkursu "Oszczędzanie w SKO procentuje w Banku Spółdzielczym" w ramach Programu TalentowiSKO.
Więcej Trzeci wywiad z sercem na dłoni