Powrót do BlogowiSKO Szkoła Podstawowa w Siemiechowie
„KAMIENIE NA SZANIEC”

„KAMIENIE NA SZANIEC”

Wpis dodany przez szkołę Szkoła Podstawowa w Siemiechowie
Warszawa 19.03.2014

W dniu 12 marca 2014 roku odbyła się w naszej szkole wycieczka do kina na projekcję filmu pt. „Kamienie na szaniec” w reżyserii Roberta Glińskiego.

Film ten to adaptacja (odbiega od literackiej wersji), napisanej jeszcze w trakcie okupacji niemieckiej, książki znanego działacza harcerskiego Aleksandra Kamińskiego. Opowiada on o losach okupacyjnych pokolenia, które w momencie wybuchu II wojny światowej wchodziło dopiero w okres dorosłości - tzw. pokolenia Kolumbów. Głównymi jego bohaterami są autentyczne postacie trojga warszawskich działaczy Szarych SzeregówJana Bytnara, ps. RudyMacieja Aleksego Dawidowskiego, ps. Alek oraz Tadeusza Zawadzkiego, ps. Zośka. Akcja filmu toczy się wokół kształtowania się Szarych Szeregów, działalności konspiracyjnej głównych bohaterów oraz późniejszego aresztowania i odbicia Rudego podczas akcji pod Arsenałem.

Atutami tego filmu są: wszelkie sceny batalistyczne, wciągająca fabuła, efekty specjalne oraz doskonale dobrana obsada aktorska. Film wzbudził duże emocje i dostarczył nam wielu niesamowitych wrażeń.

Nasz wyjazd na ten seans przyczynił się do propagowania wartości patriotycznych, z pewnością był żywą lekcją historii oraz pozwolił nam poznać życie w okupowanej Warszawie i zrozumieć, jaką cenę młodzi ludzie ponosili  w walce za wolną Ojczyznę. 

Pozostałe wpisy z tej kategorii

Mikołajki

11.12.2015
Do nas przybył Mikołaj, a wkrótce my będziemy Mikołajem.
Więcej Mikołajki

Brawo Lenka!

18.11.2019
Lenka z czwartej klasy pomogła osobom, które chorują na nowotwory.
Więcej Brawo Lenka!

Zakazane piosenki malowane słowem i obrazem - uroczystości rocznicowe posadzenia Dębów Pamięci i Sosny Syberyjskiej na terenie ZSP w Krzęcinie.

18.11.2019
Historia żyje w piosence” – taki właśnie tytuł nosił tegoroczny montaż słowno – muzyczny przygotowany i zaprezentowany przez zuchów i harcerzy z działającego przy naszej szkole 2.Szczepu Harcerskiego "MEMORIA". Cała zgromadzona publiczność, w tym przedstawiciele Sybiraków, władz wojewódzkich, powiatowych i  lokalnych, a także przedstawiciele działających na terenie sołectwa i sąsiednich miejscowości organizacji pozarządowych, rodzice i cała społeczność szkolna miała możliwość przenieść się w czasy, gdy mieszkańcy stolicy – poza bronią i podstępem - walczyli z Niemcami także dowcipem i piosenką, choć narażali się tym na surowe kary, a często także na śmierć.
Więcej Zakazane piosenki malowane słowem i obrazem - uroczystości rocznicowe posadzenia Dębów Pamięci i Sosny Syberyjskiej na terenie ZSP w Krzęcinie.

Finał Kasztanobrania

18.11.2019
Od około miesiąca uczniowie naszej szkoly brali udział w Kasztanobraniu. Udalo nam sie zebrać okolo 400kg kasztanów, które w ubiegły piątek 8 listopada zostały przekazane Kołu Łowieckiemu "Darz Bór".
Więcej Finał Kasztanobrania