Powrót do BlogowiSKO Szkoły Podstawowej w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Blichowie
Harcerskie premiery

Harcerskie premiery

Warszawa 02.12.2016

Harcerski Festiwal Filmów o Tematyce Historycznej

44 Drużyna Starszoharcerska „Sfora” z Blichowa, Zespół Szkół Ogólnokształcących w Blichowie oraz Hufiec ZHP „Mazowsze” Płock są realizatorami projektu pt.: Harcerski Festiwal Filmów o Tematyce Historycznej – Blichowo 2016. Środki na przeprowadzenie projektu zostały pozyskane z Programu Działaj Lokalnie IX ” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Ośrodka DL Fundacji FLZP "Młodzi Razem" i Powiatu Płockiego. Przedsięwzięcie Honorowym Patronatem objął Wójt Gminy Bulkowo – Gabriel Graczyk.

Inauguracja projektu odbyła się 1 sierpnia 2016 podczas obozu harcerskiego w Wapienicy w Beskidzie Śląskim, gdzie spędzały wakacje środowiska Hufca ZHP „Mazowsze” Płock.

W ramach Projektu harcerze i grupy młodzieży niezrzeszone, miały za zadanie /od września do listopada/ nakręcić filmy o lokalnych bohaterach, wydarzeniach ze swojej okolicy. Do projektu przystąpiło kilkanaście zespołów, które nakręciły: teledyski, filmy dokumentalne, dokumenty fabularyzowane. W prace zespołów włączyli się rodzice, a nawet samorządy gminne. Tak było w przypadku drużyn z Blichowa i Czerwińska. Praca nad filmami tych dwóch zespołów, wspierali Wójtowie oraz Radni. Całe przedsięwzięcie swoim Honorowym Patronatem objął Wójt Gminy Bulkowo – Gabriel Graczyk. Drużyna z Blichowa dzięki uprzejmości Wójta Gminy Bulkowo, mogła wyjechać do Gminy Sławno w Powiecie Opoczno, gdzie zbierano materiały do filmu o Henryku „Dołędze” Ossowskim i Wandzie Ossowskiej. W ramach projektu harcerze organizowali zbiórki, na których powstawały filmy. W Blichowie przeprowadzono warsztaty archiwalno – filmowe. Harcerze podczas warsztatów zapoznali się z fotografiami, dokumentami, eksponatami muzealnymi z okresu wojny i okupacji. Materiały z warsztatów wykorzystano w przygotowaniu filmu.
Regulamin Festiwalu, dopuszczał filmy amatorskie przygotowane za pomocą aparatu fotograficznego lub telefonu komórkowego. Ograniczony był czas trwania filmów do 5 minut.
Podczas uroczystej Gali w Novym Kinie „Przedwiośnie” w Płocku, zaprezentowano przygotowane etiudy filmowe. Zainteresowanie festiwalem przeszło najśmielsze oczekiwania organizatorów. Frekwencja na uroczystości była tak duża ze zabrakło miejsc na sali kinowej.
Komisja konkursowa festiwalu oceniała dzieła w dwóch kategoriach: uczniów i harcerzy. W kategorii szkolnej przyznano nagrody dla:
Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Nowym Kanigowie za film pt: „Dziewczynka z zapałkami” opowiadający historię dzieci żydowskich zamieszkujących pobliski Bodzanów podczas Holokaustu. – miejsce III
Szkoły Podstawowej w Swieńcięcu za film pt.: „Pamięć jest naszym obowiązkiem”, o żołnierzach – harcerzach z „Szarych Szeregów”, biorących udział w Powstaniu Warszawskim – miejsce II
Szkoły Podstawowej w Małej Wsi za filmowe wspomnienia pani Zofii Dziewanowskiej. – I miejsce.
W kategorii filmów harcerskich Jury postanowiło przyznać nagrody i wyróżnienia:
Wyróżnienia:
* dla Natalii Rydzyńskiej z 33 WDH „Dżungla” z Sikorza, za film opowiadający o czasach napoleońskich.
* dla 44 Drużyny Starszoharcerskiej „Sfora” z Blichowa za film opowiadający o Rodzinie Ossowskich. Henryku „Dołędze” Ossowskim adiutancie majora Henryka Dobrzańskiego „Hubala” oraz Wandzie Ossowskiej członkini Armii Krajowej, więźniowi obozów koncentracyjnych w Oświęcimiu, Treblince i Ravensbruck.
* dla zespołu środowisk harcerskich z Bodzanowa za film o życiu i śmierci kpr. Feliksa I. Grabowskiego patrona szkoły w Bodzanowie. Pierwszej ofierze II wojny światowej.
* dla gromady zuchowej z Małej Wsi za film o najmłodszym warszawskim powstańcu Jędrusiu Szwajkercie.

* Miejsce III - Dla 36 Druzyny Starszoharcerskiej „Niezłomni” za film o majorze Janie Piwniku ps. „Ponury”. Cichociemnym, dowódcy oddziałów partyzancki Armii Krajowej w Górach Świętokrzyskich i na Nowogródczyźnie.
* Miejsce II dla 437 Drużyna Starszoharcerska „Nadwiślańskie Sokoły” za film o Panu Dłużniewskim lokalnym bohaterze, patriocie, żołnierzu, konspiratorowi z Armii Krajowej
* Miejsce I dla 58. Gąbińskiej Drużyny Harcerskiej za film pt.: "Gloria"

Festiwal został uświetniony występami solistów ze środowiska Hufca ZHP „Mazowsze” Płock. Druhna Julia Krawiec i Druhna Natalia Pęcherzewska przygotowały program muzyczny o charakterze patriotycznym.
Całość materiałów, które zostały przesłane na Festiwal Filmów o Tematyce Historycznej zostanie zebrana na płycie jako materiał multimedialny i zostanie przekazana do wybranych szkół i drużyn harcerskich z terenu Powiatu Płockiego. Filmy te posłużą jako materiał edukacyjny dla szkół i środowisk harcerskich. Na ich podstawie będzie można tworzyć scenariusze lekcji, zbiórek i zajęć z harcerzami. Wiele grup przygotowujących filmy, zaprezentowało swoje wytwory w swoich placówkach organizując uroczystości patriotyczne.

Pozostałe wpisy z tej kategorii

Mikołajki

11.12.2015
Do nas przybył Mikołaj, a wkrótce my będziemy Mikołajem.
Więcej Mikołajki

Konkursy SKO

28.03.2024
W styczniu 2024 Szkolna Kasa Oszczędności i Spółdzielnia Uczniowska ogłaszają 3 konkursy. Pierwszy to "Wywiad na temat oszczędzania", drugi konkurs to
Więcej Konkursy SKO

Klip świąteczny

28.03.2024
W dniach od 12 do 15 grudnia wszystkie klasy naszej szkoły zaangażowały się w przygotowanie dekoracji świątecznych, które później zostały wykorzystane w klipie świątecznym Trójki. W dekorowaniu gazetek szkolnych, okien, drzwi, balustrad na zewnątrz i wewnątrz szkoły wzięli udział wszyscy uczniowie, nauczyciele, i nawet rodzice pomagali w ozdabianiu szkoły. Klasa 1 udekorowała okna swojej klasy, klasa 2a wykonała wianek na drzwi wejściowe, klasa 2b ozdobiła drzwi do gabinetu pani pedagog, klasa 3a ozdobiła okna swojej sali, klasa 4a ozdobiła drzwi do gabinetu pielęgniarki, klasa 4b drzwi do sali 202, klasa 5a ozdobiła balustradę przy głównym wejściu do szkoły, klasa 5b – drzwi do sali 201, klasa 6a – drzwi do sali 205, klasa 6b – ozdobiła balustradę przy schodach wokół windy, klasa 7a – wykonała świąteczną gazetkę na klatce schodowej, klasa 7b – ozdobiła drzwi do swojej sali 204 oraz klasa 8a również ozdobiła drzwi do swojej sali. Wszystkie dekoracje są widoczne na klipie świątecznym Trójki.
Więcej Klip świąteczny