Powrót do BlogowiSKO Zespół Szkół w Latowiczu
Europejski Dzień Mózgu.

Europejski Dzień Mózgu.

Wpis dodany przez szkołę Zespół Szkół w Latowiczu
Warszawa 07.04.2016

Kampania w ZS w Latowiczu

Europejski Dzień Mózgu.

 

18 marca w ZS w Latowiczu, została przeprowadzona kampania z okazji Europejskiego Dnia  Mózgu. Na korytarzu gimnazjum wykonana została gazetka poświęcona tej tematyce, pod opieką p. Anny Świątek pedagoga szkolnego.

 Jest to święto mało znane, ale w naszej szkole o nim pamiętamy, choć z uwagi na miejsce i rolę tego organu w naszym życiu, powinno być dla nas ważne. Każdego dnia powinniśmy pomyśleć trochę o naszym mózgu i zrobić dla niego coś dobrego. Wtedy i on powinien nam się odwdzięczyć. Ludzki mózg to najbardziej złożony organ na świecie. To właśnie on całkowicie steruje naszym życiem, emocjami czy pamięcią.  
Mózg to jeden z najbardziejzdumiewających wytworów natury. U człowieka mózg jest niewiele większy od jego złożonych razem, zaciśniętych pięści. Mózg dorosłego człowieka to około 1,5 kg galaretki; około 13 dekagramów stanowi białko, a reszta to woda i nieco tłuszczu.

Niektórzy uważają, że komputer nie może w żaden sposób pozytywnie wpływać na pracę naszego mózgu. Oczywiście, jego nadużywanie może doprowadzić do niekorzystnych rezultatów, ale daje też możliwości, które właściwie wykorzystane mogą prowadzić do rozwoju naszego głównego procesora, pamięci i systemu operacyjnego w jednym.

                         Ciekawostki

1. Mózg pochłania naszą energię

Mózg to najbardziej energochłonny organ naszego ciała. Chociaż stanowi tylko 2 proc. naszej wagi, to zużywa nawet do 20 proc. energii. Cała ta moc jest mu potrzebna do utrzymania naszych szarych komórek w zdrowiu. Mózg zużywa też sporo energii na wysyłanie impulsów energetycznych, które pozwalają na komunikację między poszczególnymi komórkami. 

2. 100 miliardów neuronów

Słuchanie muzyki klasycznej spowalnia rozwój starczej demencji

Każdy mózg ma ok. 100 miliardów neuronów! Całkiem sporo, prawda? To aż 16 razy więcej niż liczba ludzi na Ziemi. 

3. 90% proc. mózgu działa non stop

Ludzie nie używają tylko ok. 10 proc. części swojego mózgu. Chociaż wiele osób powtarza, że nie wykorzystujemy jego możliwości, to jest to nieprawda. 

4. Mózg to woda

Wiedzieliście, że mózg składa się w 75 proc. z wody? Czyżby o to chodziło w tym całym "robieniu wody z mózgu"?

5. Stres zmienia rozmiar mózgu

Okazuje się, że stres to czynnik, który najbardziej wpływa na zmiany w mózgu. Najgorsze, że może on doprowadzić do zmniejszenia jego objętości. Chyba czas poświęcić chwilę na relaks.

 

6. Ziewanie ochładza mózg

Ziewanie to sposób organizmu na ochłodzenie przegrzanego mózgu. Dodatkowo, jeśli narząd nie dostanie wystarczającą ilości tlenu, to ziewanie pomoże mu w nadrobieniu tych niedoborów. Bez tlenu komórki mózgu zaczynają umierać po 4 do 6 minutach. 

7. Mózg zapali żarówkę

Mózg produkuje wystarczającą ilość energii, żeby zapalić żarówkę. Jeśli jesteśmy obudzeni, to jest to średnio od 30 do 35 watów

Pozostałe wpisy z tej kategorii

Mikołajki

11.12.2015
Do nas przybył Mikołaj, a wkrótce my będziemy Mikołajem.
Więcej Mikołajki

Dzień Ziemi

22.04.2024
Tegoroczne obchody Dnia Ziemi odbyły się pod hasłem "Planeta kontra tworzywa sztuczne".
Więcej Dzień Ziemi