Powrót do BlogowiSKO Szkoła Podstawowa w Radłowie
Edukacyjna gra terenowa

Edukacyjna gra terenowa

Wpis dodany przez szkołę Szkoła Podstawowa w Radłowie
Warszawa 06.03.2016

W ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w naszej gminie zorganizowana została terenowa gra edukacyjna dla uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych przebiegająca pod hasłem: TROPEM NIEZŁOMNYCH RADŁOWIAN.

 Grę przygotowali i przeprowadzili  harcerze z Publicznego Gimnazjum w Radłowie pod kierunkiem drużynowej dh Ewy Gibały oraz przybocznej dh Anny Dziodzio. Celem gry była edukacja patriotyczna młodzieży, popularyzacja wiedzy o Żołnierzach Wyklętych, promocja lokalnego dziedzictwa historycznego oraz rozbudzenie zainteresowania wydarzeniami historycznymi rozgrywającymi się w naszej miejscowości.  Angażująca i aktywizująca uczniów forma gry  w terenie kształciła  umiejętność współdziałania w grupie i uczyła  pracy zespołowej. Wspólna nauka i  zabawa przyczyniły  się także do integracji młodzieży z terenu gminy. Chęć udziału w grze terenowej zgłosiły trzy gimnazja: z Radłowa, Woli Radłowskiej oraz Zabawy.
O godzinie 9.00 uczestnicy gry zebrali się w radłowskim gimnazjum, gdzie przywitani zostali przez Dyrektora  Zespołu Szkół w Radłowie,  Pana Marka Urbanka,  oraz jego zastępcę, Pana Piotra Malca. Po krótkim wprowadzeniu, którego celem było przybliżenie młodym ludziom wydarzeń historycznych związanych z Żołnierzami Wyklętymi, przystąpiono do omówienia zasad gry terenowej i losowania kolejności , w jakiej  rozpoczną grę .  Każdy zespół wymyślił dla siebie  nazwę, następnie  otrzymał  kartę gry  wraz z mapą i  dokładnymi  informacjami dotyczącymi trasy, warunków poruszania się  w terenie  oraz tabelą punktacji. Zadaniem uczestników było odnaleźć wskazane na mapie miejsca /było ich dziewięć/, gdzie czekały  przygotowane specjalnie dla nich zadania. Do wyznaczonych punktów należało dotrzeć w określonym czasie, wykazać się znajomością historii Radłowa, w tym losem Żołnierzy Wyklętych, oraz umiejętnością zachowania się w różnych sytuacjach. Praktyczne zadania polegały na odczytaniu mapy i odnalezieniu wskazanego miejsca, wyszukaniu informacji, przeprowadzeniu wywiadu, szkicowaniu, rozszyfrowaniu hasła oraz udzieleniu pierwszej pomocy.                                                                                                                                        Mimo niesprzyjających warunków atmosferycznych  gra terenowa przebiegała sprawnie i wszystkie zespoły zakończyły ją w regulaminowym czasie. Po  części praktycznej uczniowie  wymienili się wrażeniami  przy szklance gorącej herbaty i słodkiej drożdżówce. Następnym etapem gry była część teoretyczna, polegająca na wykazaniu się wiedzą na temat losów Żołnierzy Wyklętych.  Punkty z obu części  decydowały o zwycięstwie. Pierwsze miejsce zdobył zespół z Radłowa, drugie z Woli Radłowskiej, a trzecie gimnazjaliści z Zabawy. Wyniki  świadczą o dobrej znajomości historii, społecznej   wrażliwości  oraz posiadaniu wielu umiejętności praktycznych.  Ponadto cieszy postawa młodych ludzi, którzy rywalizując,  potrafili się  także świetnie  bawić. Uroczyste wręczenie nagród dla uczestników  gry terenowej odbyło się podczas wieczornego spotkania mieszkańców naszej  gminy z okazji odsłonięcia pamiątkowej tablicy poświęconej Żołnierzom Wyklętym. Nagrody wręczył Burmistrz Radłowa,  Pan Zbigniew Mączka, który był także ich fundatorem. Mamy nadzieję, że gra terenowa wejdzie na stałe  do kalendarza imprez  szkolnych,  a forma nauki przez zabawę zachęci  uczniów  wszystkich szkół w naszej gminie do aktywnego współzawodnictwa.

Pozostałe wpisy z tej kategorii

Mikołajki

11.12.2015
Do nas przybył Mikołaj, a wkrótce my będziemy Mikołajem.
Więcej Mikołajki

SKOwicze dokarmiają ptaki

20.01.2022
Zima w pełni. Członkowie SKO pamiętają o ptakach. Ustawili przed szkołą karmniki i dbają o to, aby zawsze były w nich ziarenka.
Więcej SKOwicze dokarmiają ptaki

Stolik do kącika zabaw

18.01.2022
Lubimy majsterkować. Aby sprawić radość przedszkolakom, postanowiliśmy zrobić dla nich stoliki do kącika zabaw.
Więcej Stolik do kącika zabaw