Powrót do BlogowiSKO Szkoła Podstawowa w Siemiechowie
75. rocznica Zbrodni Katyńskiej

75. rocznica Zbrodni Katyńskiej

Wpis dodany przez szkołę Szkoła Podstawowa w Siemiechowie
Warszawa 26.04.2015

W piątek, 24 kwietnia bieżącego roku w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia upamiętniająca Zbrodnię Katyńską. Akademię przygotowali uczniowie klas V i VI pod okiem wychowawców.

Uczniowie z wielkim przejęciem recytowali wiersze, śpiewali pieśni patriotyczne i wspominali polskich oficerów skrytobójczo zamordowanych strzałem w tył głowy oraz wymordowanych polskich lekarzy, naukowców, artystów, duchownych i dyplomatów podczas II wojny światowej przez NKWD w Katyniu wiosną 1940 r. Ci polscy obywatele zostali zamordowani z pogwałceniem praw i konwencji cywilizowanego świata. Zdeptano ich godność jako żołnierzy, Polaków i ludzi. Doły śmierci na zawsze miały ukryć ciała pomordowanych i prawdę o zbrodni. Świat miał się nigdy nie dowiedzieć. Rodzinom ofiar odebrano prawo do publicznej żałoby, do opłakania i godnego upamiętnienia najbliższych. Ziemia przykryła ślady zbrodni, a kłamstwo miało wymazać ją z ludzkiej pamięci.

Podczas uroczystości upamiętniono również 96 ofiar katastrofy lotniczej z 10 kwietnia 2010 r. Tego dnia polska delegacja z prezydentem Lechem Kaczyńskim udała się do Katynia, aby uczcić pamięć o Zbrodni Katyńskiej. Niedaleko celu podróży, w lesie Smoleńskim samolot uległ katastrofie. Nikt nie przeżył. Zginęli najwyżsi rangą dowódcy wojska polskiego, przedstawiciele rodzin katyńskich, politycy, kapłani...

W świadomości Polaków nazwa Katyń już zawsze będzie kojarzyła się z ludobójczą polityką władz sowieckich wobec narodu polskiego. Ta tragedia nigdy nie może zostać wymazana z pamięci Polaków. Musimy przebaczyć, ale nie wolno nam zapomnieć o jeńcach z Kozielska, Ostaszkowa i Starobielska oraz innych polskich obywatelach zamordowanych w tamtym czasie.

 

Pozostałe wpisy z tej kategorii

Mikołajki

11.12.2015
Do nas przybył Mikołaj, a wkrótce my będziemy Mikołajem.
Więcej Mikołajki