Lista wiadomości
Wyznaczamy cele i na nie oszczędzamy

Wyznaczamy cele i na nie oszczędzamy

WiadomościSKO Warszawa 11.04.2014

Pierwszym, najtrudniejszym ale i najważniejszym krokiem w oszczędzaniu jest wyznaczenie celu, na który będziemy zbierać pieniądze. Każdy z nas ma marzenia. Jedni najbardziej na świecie pragną nowej gry komputerowej, inni oddaliby wszystko za najnowszy model tabletu, jeszcze inni marzą o wyjeździe wakacyjnym np. nad morze. Jeśli dokonamy wyboru, na co chcemy oszczędzać, łatwiej będzie nam to osiągnąć.

Gdy już wiemy na co przeznaczymy nasze oszczędności czas wziąć się do roboty :) Szczegółowy plan działania zapewni nam sukces. Oszczędzanie, jak większość ważnych rzeczy trzeba dokładnie zaplanować.  Łatwiej będzie nam odkładać pieniądze w systematyczny sposób. Na początku musimy zastanowić się jaka kwota pozwoli nam zrealizować wyznaczony cel oraz ile czasu chcemy przeznaczyć na zgromadzenie potrzebnych nam środków.

Musimy pamiętać, że oszczędzanie powinno mieć odpowiedni rytm. Jeśli narzucimy sobie zbyt szybkie tempo i zaczniemy odkładać za duże kwoty, odczujemy to na swoim budżecie… A to może spowodować, że się zniechęcimy. Umiejętne zaplanowanie oszczędzania niesie za sobą mniejsze ryzyko porażki. W zarządzaniu naszymi finansami powinniśmy być cierpliwi… I pamiętajmy, że cierpliwość jest kluczem do szczęścia.

Krok trzeci to konsekwencja w działaniach. Po pewnym czasie wybrany schemat oszczędzania i wewnętrzna dyscyplina zamienią się w nawyk, a upragniony tablet czy nowa gra komputerowa z każdym dniem będą bardziej osiągalne.

Pozostałe wpisy z tej kategorii