Lista wiadomości
Skąd się wzięły Szkolne Kasy Oszczędności?

Skąd się wzięły Szkolne Kasy Oszczędności?

WiadomościSKO OpowieściSKO Warszawa 20.11.2013

Szkolne Kasy Oszczędności to nie wymysł ostatnich dwudziestu, czy trzydziestu lat. Pojawiły się znacznie wcześniej, bo już w okresie międzywojennym. Ich idea sięga jednak nawet 1773 roku.

W tymże 1773 roku Komisja Edukacji Narodowej, działająca w Rzeczpospolitej zleciła szkołom, aby uczyły młodzież, nawet tę dopiero zaczynającą naukę, jak należy obchodzić się z pieniądzem.  Pomysł Szkolnych Kas Oszczędnościowych był już jednak w tym czasie realizowany i to z powodzeniem na zachodzie. 

Kiedy powstały pierwsze SKO w Polsce?

Szkolne Kasy Oszczędności rozpoczęły swoją działalność w okresie międzywojennym, dokładniej w 1925 roku. Stanisław Grabski, ówczesny Minister Edukacji Narodowej wydał wtedy rozporządzenie o konieczności uczenia dzieci i młodzieży umiejętności oszczędzania za pomocą SKO.

Prawdziwy rozkwit idea osiągnęła jednak po II wojnie światowej. Niemal co drugi uczeń w Polsce oszczędzał w latach 50’ i 60’ ramach SKO. Idea przetrwała do dnia dzisiejszego, czego dowodem jest program, w którym uczestniczymy – TalentowiSKO.

Pozostałe wpisy z tej kategorii

PIT – podatek od zysku

14.03.2019
Wiosna to czas budzącej się zieleni, krokusów i… rozliczania PIT-ów. Do końca kwietnia każdy, kto w poprzednim roku osiągnął dochód z umowy o pracę, umowy zlecenie czy umowy o dzieło musi rozliczyć się z podatku dochodowego.
Więcej PIT – podatek od zysku

Leasing – co to takiego?

21.02.2019
W leasing można wziąć praktycznie wszystko to, co jest niezbędne do prowadzenia firmy. Począwszy od maszyn, lokalu, przez sprzęt biurowy, komputery, po samochody. Nic więc dziwnego, że cieszy się on popularnością wśród przedsiębiorców. Na czym polega?
Więcej Leasing – co to takiego?

100 zł bez PIN

03.01.2019
Narodowy Bank Polski wyraził zgodę na podwyższenie z 50 do 100 zł limitu płatności zbliżeniowych bez podawania kodu PIN.
Więcej 100 zł bez PIN

RRSO – co kryje się za tajemniczym skrótem?

09.10.2018
Na pewno zauważyłeś, że wszystkie reklamy kredytów i pożyczek mają jeden wspólny element – w każdej pojawia się tajemniczy skrót RRSO, a przy nim pewna wartość wyrażona w procentach. Co oznacza? O czym informuje? Po co umieszcza się go w ofertach banków? Czas rozwiązać tę zagadkę.
Więcej RRSO – co kryje się za tajemniczym skrótem?