Lista wiadomości
RRSO – co kryje się za tajemniczym skrótem?

RRSO – co kryje się za tajemniczym skrótem?

WiadomościSKO Warszawa 09.10.2018

Na pewno zauważyłeś, że wszystkie reklamy kredytów i pożyczek mają jeden wspólny element – w każdej pojawia się tajemniczy skrót RRSO, a przy nim pewna wartość wyrażona w procentach. Co oznacza? O czym informuje? Po co umieszcza się go w ofertach banków? Czas rozwiązać tę zagadkę.

Na pewno zauważyłeś, że wszystkie reklamy kredytów i pożyczek mają jeden wspólny element – w każdej pojawia się tajemniczy skrót RRSO, a przy nim pewna wartość wyrażona w procentach. Co oznacza? O czym informuje? Po co umieszcza się go w ofertach banków? Czas rozwiązać tę zagadkę.

RRSO to skrót od nazwy Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania. Jest to wskaźnik, który przedstawia całkowity koszt kredytu lub pożyczki w stosunku rocznym. Uwzględnia nie tylko odsetki, ale też pozostałe koszty kredytu takie jak, prowizje, opłaty za przygotowanie i rozpatrzenie wniosku, czy koszty usług dodatkowych niezbędnych do uzyskania kredytu. Wartość RRSO wyliczana jest na podstawie specjalnego wzoru i jest przedstawiana w procentach. Czemu to służy? Ma nam ułatwić porównywanie różnych ofert składających się z mnóstwa czynników, które ciężko samodzielnie policzyć. RRSO informuje więc jaka będzie całkowita roczna opłata za kredyt. Zasada jest prosta im wyższy wskaźnik, tym droższa oferta.

Jest jednak kilka istotnych reguł, o których należy pamiętać porównując oferty kredytowe na podstawie wskaźnika RRSO:

Porównuj oferty o takich samych parametrach tj. okresem kredytowania, rodzajem rat (równe lub malejące),
Sprawdź jakie koszty – prowizja banku, ubezpieczenie – zawierają się w przedstawionym RRSO (taką informację powinieneś znaleźć w formularzu informacyjnym),
Pamiętaj, że RRSO z reklamy jest tylko przykładem dla określonych parametrów umowy kredytowej i może ulec zmianie.

Pozostałe wpisy z tej kategorii