Lista wiadomości
RRSO – co kryje się za tajemniczym skrótem?

RRSO – co kryje się za tajemniczym skrótem?

WiadomościSKO Warszawa 09.10.2018

Na pewno zauważyłeś, że wszystkie reklamy kredytów i pożyczek mają jeden wspólny element – w każdej pojawia się tajemniczy skrót RRSO, a przy nim pewna wartość wyrażona w procentach. Co oznacza? O czym informuje? Po co umieszcza się go w ofertach banków? Czas rozwiązać tę zagadkę.

Na pewno zauważyłeś, że wszystkie reklamy kredytów i pożyczek mają jeden wspólny element – w każdej pojawia się tajemniczy skrót RRSO, a przy nim pewna wartość wyrażona w procentach. Co oznacza? O czym informuje? Po co umieszcza się go w ofertach banków? Czas rozwiązać tę zagadkę.

RRSO to skrót od nazwy Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania. Jest to wskaźnik, który przedstawia całkowity koszt kredytu lub pożyczki w stosunku rocznym. Uwzględnia nie tylko odsetki, ale też pozostałe koszty kredytu takie jak, prowizje, opłaty za przygotowanie i rozpatrzenie wniosku, czy koszty usług dodatkowych niezbędnych do uzyskania kredytu. Wartość RRSO wyliczana jest na podstawie specjalnego wzoru i jest przedstawiana w procentach. Czemu to służy? Ma nam ułatwić porównywanie różnych ofert składających się z mnóstwa czynników, które ciężko samodzielnie policzyć. RRSO informuje więc jaka będzie całkowita roczna opłata za kredyt. Zasada jest prosta im wyższy wskaźnik, tym droższa oferta.

Jest jednak kilka istotnych reguł, o których należy pamiętać porównując oferty kredytowe na podstawie wskaźnika RRSO:

Porównuj oferty o takich samych parametrach tj. okresem kredytowania, rodzajem rat (równe lub malejące),
Sprawdź jakie koszty – prowizja banku, ubezpieczenie – zawierają się w przedstawionym RRSO (taką informację powinieneś znaleźć w formularzu informacyjnym),
Pamiętaj, że RRSO z reklamy jest tylko przykładem dla określonych parametrów umowy kredytowej i może ulec zmianie.

Pozostałe wpisy z tej kategorii

Gra w klasy

18.06.2020
Wakacje to czas zabawy. Po tygodniach spędzonych w domu warto odpocząć od komputera, telefonu i pobawić się na podwórku. Podpowiadamy sprawdzony sposób.
Więcej Gra w klasy

Najdłuższy dzień w roku

18.06.2020
Pierwszy dzień lata astronomicznego jest jednocześnie najdłuższym dniem roku. W 2020 roku przypada on na 20 czerwca, czyli na dwa dni wcześniej niż lato kalendarzowe. Ile godzin potrwa najdłuższy dzień roku?
Więcej Najdłuższy dzień w roku

PIT – podatek od zysku

14.03.2019
Wiosna to czas budzącej się zieleni, krokusów i… rozliczania PIT-ów. Do końca kwietnia każdy, kto w poprzednim roku osiągnął dochód z umowy o pracę, umowy zlecenie czy umowy o dzieło musi rozliczyć się z podatku dochodowego.
Więcej PIT – podatek od zysku

Leasing – co to takiego?

21.02.2019
W leasing można wziąć praktycznie wszystko to, co jest niezbędne do prowadzenia firmy. Począwszy od maszyn, lokalu, przez sprzęt biurowy, komputery, po samochody. Nic więc dziwnego, że cieszy się on popularnością wśród przedsiębiorców. Na czym polega?
Więcej Leasing – co to takiego?

100 zł bez PIN

03.01.2019
Narodowy Bank Polski wyraził zgodę na podwyższenie z 50 do 100 zł limitu płatności zbliżeniowych bez podawania kodu PIN.
Więcej 100 zł bez PIN