Lista wiadomości
PIT – podatek od zysku

PIT – podatek od zysku

WiadomościSKO Warszawa 14.03.2019

Wiosna to czas budzącej się zieleni, krokusów i… rozliczania PIT-ów. Do końca kwietnia każdy, kto w poprzednim roku osiągnął dochód z umowy o pracę, umowy zlecenie czy umowy o dzieło musi rozliczyć się z podatku dochodowego.

Jest to obowiązkowe świadczenie osoby fizycznej lub prawnej na rzecz państwa, zależne od zysku według tzw. progów podatkowych 18% lub 32%. W chwili uzyskania przychodu np. na koniec każdego miesiąca odprowadzane są zaliczki na podatek dochodowy – zwykle robi to pracodawca.

Rozliczenie PIT (ang. Personal Income Tax) odbywa się raz w roku na podstawie deklaracji (np. najpopularniejszych PIT-37 i PIT-36) składanej w urzędzie skarbowym właściwym dla miejsca zamieszkania. W specjalnym formularzu (odpowiednim dla źródła dochodu) powinny znaleźć się dane dotyczące wysokości przychodów, kosztów podatkowych i ulg. Na tej podstawie określa się kwotę należnego podatku dochodowego, którą zestawia się z sumą wpłaconych zaliczek. Ewentualną różnicę trzeba dopłacić lub poprosić urząd skarbowy o zwrot w przypadku nadpłaty.  1 procent podatku dochodowego można przeznaczyć na organizację pożytku publicznego. Wystarczy, że w odpowiednim miejscu deklaracji PIT wskaże się wybraną organizację, wpisując jej nazwę i numer KRS.

Do nie dawna każdy podatnik musiał osobiście dopełnić obowiązku złożenia rocznego zeznania podatkowego. W 2019 r. zrobi to za nas urząd skarbowy, w ramach usługi Twój e-PIT system automatycznie wypełni deklarację, którą podatnik może sprawdzić i korygować przez Internet.

Pozostałe wpisy z tej kategorii

Leasing – co to takiego?

21.02.2019
W leasing można wziąć praktycznie wszystko to, co jest niezbędne do prowadzenia firmy. Począwszy od maszyn, lokalu, przez sprzęt biurowy, komputery, po samochody. Nic więc dziwnego, że cieszy się on popularnością wśród przedsiębiorców. Na czym polega?
Więcej Leasing – co to takiego?

100 zł bez PIN

03.01.2019
Narodowy Bank Polski wyraził zgodę na podwyższenie z 50 do 100 zł limitu płatności zbliżeniowych bez podawania kodu PIN.
Więcej 100 zł bez PIN

RRSO – co kryje się za tajemniczym skrótem?

09.10.2018
Na pewno zauważyłeś, że wszystkie reklamy kredytów i pożyczek mają jeden wspólny element – w każdej pojawia się tajemniczy skrót RRSO, a przy nim pewna wartość wyrażona w procentach. Co oznacza? O czym informuje? Po co umieszcza się go w ofertach banków? Czas rozwiązać tę zagadkę.
Więcej RRSO – co kryje się za tajemniczym skrótem?