Lista wiadomości
Najważniejsze waluty świata

Najważniejsze waluty świata

WiadomościSKO Dla szkół Warszawa 06.12.2013

Istnieje kilka walut szczególnie ważnych dla globalnej gospodarki, czyli dla większości państw na świecie. Jakie to waluty?

Dolar amerykański jest walutą obowiązującą w Stanach Zjednoczonych. Mimo, że od początku "powstania" znacznie stracił na wartości, to wciąż bardzo liczy się na arenie międzynarodowej. Z jego udziałem zawieranych jest aż 85% transakcji na rynkach walutowych.

Dobrze znane nam Euro funkcjonuje aż w 17 krajach Unii Europejskiej, a także 11 krajach i terytoriach niezależnych od UE. Historia tej waluty sięga lat 60. XX wieku. Od tego czasu banki centralnej Europy zachodniej koordynowały swoją politykę monetarną.

Funt brytyjski to jedna z najstarszych walut świata i wciąż bardzo ważna na światowym rynku walutowym. Bank Centralny w Anglii, który ją emituje, swoją działalność rozpoczął pod koniec XVII wieku.

Ważną walutą z dalekiego Wschodu jest jen japoński. Kurs jena nie ma bezpośredniego wpływu na gospodarkę Polski, jednak jest bardzo ważny dla gospodarki Stanów Zjednoczonych.

Do walut o światowym znaczeniu należą również dolar australijski oraz frank szwajcarski.

Pozostałe wpisy z tej kategorii

PIT – podatek od zysku

14.03.2019
Wiosna to czas budzącej się zieleni, krokusów i… rozliczania PIT-ów. Do końca kwietnia każdy, kto w poprzednim roku osiągnął dochód z umowy o pracę, umowy zlecenie czy umowy o dzieło musi rozliczyć się z podatku dochodowego.
Więcej PIT – podatek od zysku

Leasing – co to takiego?

21.02.2019
W leasing można wziąć praktycznie wszystko to, co jest niezbędne do prowadzenia firmy. Począwszy od maszyn, lokalu, przez sprzęt biurowy, komputery, po samochody. Nic więc dziwnego, że cieszy się on popularnością wśród przedsiębiorców. Na czym polega?
Więcej Leasing – co to takiego?

100 zł bez PIN

03.01.2019
Narodowy Bank Polski wyraził zgodę na podwyższenie z 50 do 100 zł limitu płatności zbliżeniowych bez podawania kodu PIN.
Więcej 100 zł bez PIN

RRSO – co kryje się za tajemniczym skrótem?

09.10.2018
Na pewno zauważyłeś, że wszystkie reklamy kredytów i pożyczek mają jeden wspólny element – w każdej pojawia się tajemniczy skrót RRSO, a przy nim pewna wartość wyrażona w procentach. Co oznacza? O czym informuje? Po co umieszcza się go w ofertach banków? Czas rozwiązać tę zagadkę.
Więcej RRSO – co kryje się za tajemniczym skrótem?