Lista wiadomości
Najdroższy diament świata

Najdroższy diament świata

WiadomościSKO Warszawa 13.11.2018

Diament od wieków jest jednym z najbardziej cenionych kamieni szlachetnych.

Diament od wieków jest jednym z najbardziej cenionych kamieni szlachetnych. Jego piękno, rzadkość występowania i niezwykle długi wiek – najmłodsze liczą ok. 1 miliarda – sprawiają, że diamenty są tak drogocenne. Największy na świecie ważący 59,6 karata różowy diament "Pink Star" został sprzedany za 71,2 mln dolarów. Wg specjalistów to rekordowa kwota, za jaką kiedykolwiek wylicytowano kamień szlachetny. "Różowa Gwiazda" została wykopana w afrykańskiej kopalni diamentów w 1999 r. i przed oszlifowaniem ważyła 132,5 karatów.

Co ma wspólnego talent z diamentem?

Nieobrobiony i niewypolerowany diament wygląda jak mało atrakcyjny kawałek szkła i prawie nie różni się od zwykłego krzemienia, jest niekształtny i chropowaty. Zanim diament zaświeci swoim blaskiem wymaga specjalnej obróbki. Dopiero żmudna praca szlifierza wydobywa jego piękno. Nie bez powodu w naszej kulturze istnieje określenie „nieoszlifowany diament” odnoszące się do kogoś, kto przejawia np. wybitne cechy charakteru, talenty lub umiejętności, które wymagają doskonalenia. Jak mówi znane japońskie przysłowie „nieoszlifowany diament nie świeci”. Ciężka i wytrwała praca nad sobą wydobywa z człowieka to, co w nim najlepsze – pozwala mu rozbłysnąć, bo każdy z nas jest diamentem!

Pozostałe wpisy z tej kategorii

PIT – podatek od zysku

14.03.2019
Wiosna to czas budzącej się zieleni, krokusów i… rozliczania PIT-ów. Do końca kwietnia każdy, kto w poprzednim roku osiągnął dochód z umowy o pracę, umowy zlecenie czy umowy o dzieło musi rozliczyć się z podatku dochodowego.
Więcej PIT – podatek od zysku

Leasing – co to takiego?

21.02.2019
W leasing można wziąć praktycznie wszystko to, co jest niezbędne do prowadzenia firmy. Począwszy od maszyn, lokalu, przez sprzęt biurowy, komputery, po samochody. Nic więc dziwnego, że cieszy się on popularnością wśród przedsiębiorców. Na czym polega?
Więcej Leasing – co to takiego?

100 zł bez PIN

03.01.2019
Narodowy Bank Polski wyraził zgodę na podwyższenie z 50 do 100 zł limitu płatności zbliżeniowych bez podawania kodu PIN.
Więcej 100 zł bez PIN

RRSO – co kryje się za tajemniczym skrótem?

09.10.2018
Na pewno zauważyłeś, że wszystkie reklamy kredytów i pożyczek mają jeden wspólny element – w każdej pojawia się tajemniczy skrót RRSO, a przy nim pewna wartość wyrażona w procentach. Co oznacza? O czym informuje? Po co umieszcza się go w ofertach banków? Czas rozwiązać tę zagadkę.
Więcej RRSO – co kryje się za tajemniczym skrótem?