Lista wiadomości
Najdłuższy dzień w roku

Najdłuższy dzień w roku

Pierwszy dzień lata astronomicznego jest jednocześnie najdłuższym dniem roku. W 2020 roku przypada on na 20 czerwca, czyli na dwa dni wcześniej niż lato kalendarzowe. Ile godzin potrwa najdłuższy dzień roku?

Najdłuższy dzień w 2020 roku potrwa 16 godzin i 46 minut. Słońce wzejdzie o godzinie 4:14, a zajdzie o 21:00. Tym samym dzień będzie dłuższy od najkrótszego o 9 godzin i 4 minuty. Przez lata tego dnia w miastach odbywały się pikniki rodzinne i koncerty. Jednym ze zwyczajów było puszczanie na wodzie wianków. Świętowanie Nocy Kupały, czyli obchodzenie słowiańskich obrzędów miało zapewnić zdrowie i dobre plony. W niektórych miastach do dziś pielęgnuje się tą tradycję.

Pory roku

Astronomiczne pory roku są określane na podstawie ruchu Słońca po ekliptyce i pokrywają się z klimatycznymi porami roku – wiosna, lato, jesień, zima. Kiedy Słońce przekroczy punkt równonocy wiosennej, które przypada na ok. 21 marca, rozpoczyna się wiosna na półkuli północnej, a na półkuli południowej jesień. Około 22 czerwca, w momencie przesilenia letniego, na półkuli północnej rozpoczyna się lato, a na południowej zima. We wrześniu, gdy Słońce przechodzi przez punkt równonocy jesiennej, mamy początek jesieni na półkuli północnej. W tym czasie, czyli około 23 września, na półkuli południowej gości wiosna. Astronomiczna zima na półkuli północnej zaczyna się ok. 22 grudnia, kiedy na półkuli południowej jest lato.

Pozostałe wpisy z tej kategorii