Lista wiadomości
Leasing – co to takiego?

Leasing – co to takiego?

WiadomościSKO Warszawa 21.02.2019

W leasing można wziąć praktycznie wszystko to, co jest niezbędne do prowadzenia firmy. Począwszy od maszyn, lokalu, przez sprzęt biurowy, komputery, po samochody. Nic więc dziwnego, że cieszy się on popularnością wśród przedsiębiorców. Na czym polega?

To umowa zawarta między dwoma stronami - finansującą daną dany produkt, a stroną, która jest jego użytkownikiem. Pierwsza określana jest terminem leasingodawcy i tymczasowo przekazuje dobra drugiej stronie, czyli leasingobiorcy. Ten korzysta z nich za określną sumę pieniędzy. W praktyce wygląda to tak. Załóżmy, że jesteśmy studiem graficznym, wygraliśmy przetarg i aby móc zrealizować stawiane przed nami zadanie potrzebne są nam dodatkowe 2 komputery i monitory. Już dziś wiem, że projekt będzie trwał rok, a my nie mamy pieniędzy na zakup niezbędnego sprzętu. Nie wiemy też, czy on nam jeszcze potrzebny, kiedy projekt się skończy. Co w takiej sytuacji? Rozwiązaniem jest leasing - nie musimy kupować sprzętu, aby z niego korzystać. Oczywiście zasady użytkowania, czas trwania oraz ile zapłacimy określa umowa.

Przykłady leasingu

Leasing bezpośredni – umowa jest zawierana pomiędzy producentem danego sprzętu a użytkownikiem.
Leasing pośredni – w tym przypadku pomiędzy producentem towaru a użytkownikiem występuje jeszcze dodatkowy partner.

Więcej o leasingu, w tym o tym na czym polega leasing operacyjny i finansowy znajdziesz TU.

Pozostałe wpisy z tej kategorii

Gra w klasy

18.06.2020
Wakacje to czas zabawy. Po tygodniach spędzonych w domu warto odpocząć od komputera, telefonu i pobawić się na podwórku. Podpowiadamy sprawdzony sposób.
Więcej Gra w klasy

Najdłuższy dzień w roku

18.06.2020
Pierwszy dzień lata astronomicznego jest jednocześnie najdłuższym dniem roku. W 2020 roku przypada on na 20 czerwca, czyli na dwa dni wcześniej niż lato kalendarzowe. Ile godzin potrwa najdłuższy dzień roku?
Więcej Najdłuższy dzień w roku