Lista wiadomości
Leasing – co to takiego?

Leasing – co to takiego?

WiadomościSKO Warszawa 21.02.2019

W leasing można wziąć praktycznie wszystko to, co jest niezbędne do prowadzenia firmy. Począwszy od maszyn, lokalu, przez sprzęt biurowy, komputery, po samochody. Nic więc dziwnego, że cieszy się on popularnością wśród przedsiębiorców. Na czym polega?

To umowa zawarta między dwoma stronami - finansującą daną dany produkt, a stroną, która jest jego użytkownikiem. Pierwsza określana jest terminem leasingodawcy i tymczasowo przekazuje dobra drugiej stronie, czyli leasingobiorcy. Ten korzysta z nich za określną sumę pieniędzy. W praktyce wygląda to tak. Załóżmy, że jesteśmy studiem graficznym, wygraliśmy przetarg i aby móc zrealizować stawiane przed nami zadanie potrzebne są nam dodatkowe 2 komputery i monitory. Już dziś wiem, że projekt będzie trwał rok, a my nie mamy pieniędzy na zakup niezbędnego sprzętu. Nie wiemy też, czy on nam jeszcze potrzebny, kiedy projekt się skończy. Co w takiej sytuacji? Rozwiązaniem jest leasing - nie musimy kupować sprzętu, aby z niego korzystać. Oczywiście zasady użytkowania, czas trwania oraz ile zapłacimy określa umowa.

Przykłady leasingu

Leasing bezpośredni – umowa jest zawierana pomiędzy producentem danego sprzętu a użytkownikiem.
Leasing pośredni – w tym przypadku pomiędzy producentem towaru a użytkownikiem występuje jeszcze dodatkowy partner.

Więcej o leasingu, w tym o tym na czym polega leasing operacyjny i finansowy znajdziesz TU.

Pozostałe wpisy z tej kategorii

PIT – podatek od zysku

14.03.2019
Wiosna to czas budzącej się zieleni, krokusów i… rozliczania PIT-ów. Do końca kwietnia każdy, kto w poprzednim roku osiągnął dochód z umowy o pracę, umowy zlecenie czy umowy o dzieło musi rozliczyć się z podatku dochodowego.
Więcej PIT – podatek od zysku

100 zł bez PIN

03.01.2019
Narodowy Bank Polski wyraził zgodę na podwyższenie z 50 do 100 zł limitu płatności zbliżeniowych bez podawania kodu PIN.
Więcej 100 zł bez PIN

RRSO – co kryje się za tajemniczym skrótem?

09.10.2018
Na pewno zauważyłeś, że wszystkie reklamy kredytów i pożyczek mają jeden wspólny element – w każdej pojawia się tajemniczy skrót RRSO, a przy nim pewna wartość wyrażona w procentach. Co oznacza? O czym informuje? Po co umieszcza się go w ofertach banków? Czas rozwiązać tę zagadkę.
Więcej RRSO – co kryje się za tajemniczym skrótem?