Lista wiadomości
Jak zabezpieczane są banknoty?

Jak zabezpieczane są banknoty?

WiadomościSKO Warszawa 28.11.2013

Pewnie nie raz słyszeliście w telewizji czy czytaliście w gazecie o tym, że Policja wykryła podrabiane banknoty. Jak to było możliwe? Otóż każdy wyprodukowany banknot, niezależnie czy to polski złoty, euro czy dolar, posiada zabezpieczenie, które nie sposób podrobić. Dzięki temu możliwe jest rozróżnienie banknotów prawdziwych od tzw. fałszywek.

Jakie są to zabezpieczenia?

Opiszemy Wam to na przykładzie polskiej waluty. Przykładowo przy lewym marginesie każdego banknotu znajduje się znak wodny. Jest to specyficzne zgrubienie z powtórzonym wizerunkiem władcy. Znak wodny powstaje dzięki zróżnicowaniu grubości papieru. Najlepiej widoczny jest, jeśli podstawicie banknot pod światło. Inne zabezpieczenia to m.in. nitka zabezpieczająca z obu stron banknotu, na której widoczny jest napis zawierający cyfrowe oznaczenie nominału i skrót "ZŁ”. Są to także znaki recto verso, również widoczne w intensywnym świetle oraz nadruki z efektem kątowym.

Równie ważny jest papier z jakiego wytwarzane są banknoty. Zawiera on w swoim składzie włókna bawełniane charakterystyczne w dotyku, a także wypukłe pola. Są to m.in. cyfrowe oznaczenia nominału oraz portretu władcy. Co więcej każdy banknot posiada swój odrębny numer przypisany tylko jemu.

A co jeśli trafi Wam się fałszywka? Pamiętajcie żeby nie wprowadzać jej do obiegu. Najlepiej zgłosić się do najbliższej jednostki policji albo do kasy banku by sprawdzić jej autentyczność.

Pozostałe wpisy z tej kategorii

PIT – podatek od zysku

14.03.2019
Wiosna to czas budzącej się zieleni, krokusów i… rozliczania PIT-ów. Do końca kwietnia każdy, kto w poprzednim roku osiągnął dochód z umowy o pracę, umowy zlecenie czy umowy o dzieło musi rozliczyć się z podatku dochodowego.
Więcej PIT – podatek od zysku

Leasing – co to takiego?

21.02.2019
W leasing można wziąć praktycznie wszystko to, co jest niezbędne do prowadzenia firmy. Począwszy od maszyn, lokalu, przez sprzęt biurowy, komputery, po samochody. Nic więc dziwnego, że cieszy się on popularnością wśród przedsiębiorców. Na czym polega?
Więcej Leasing – co to takiego?

100 zł bez PIN

03.01.2019
Narodowy Bank Polski wyraził zgodę na podwyższenie z 50 do 100 zł limitu płatności zbliżeniowych bez podawania kodu PIN.
Więcej 100 zł bez PIN

RRSO – co kryje się za tajemniczym skrótem?

09.10.2018
Na pewno zauważyłeś, że wszystkie reklamy kredytów i pożyczek mają jeden wspólny element – w każdej pojawia się tajemniczy skrót RRSO, a przy nim pewna wartość wyrażona w procentach. Co oznacza? O czym informuje? Po co umieszcza się go w ofertach banków? Czas rozwiązać tę zagadkę.
Więcej RRSO – co kryje się za tajemniczym skrótem?