Lista wiadomości
Jak działa liczarka banknotów?

Jak działa liczarka banknotów?

WiadomościSKO Warszawa 16.12.2013

Korzystają z niej nie tylko pracownicy banków i kantorów, ale również handlowcy i sprzedawcy. Dowiedzmy się zatem, jak za pomocą liczarki przeliczane są pieniądze.

Liczarki banknotów można podzielić na liczarki do liczenia małej i średniej lub dużej liczby banknotów. Większość liczarek doskonale radzi sobie z banknotami jednego nominału, tj. na przykład 20-, 100- oraz 200-złotowymi. Na rynku występują też takie, które potrafią za pomocą specjalnych czujników same określić rodzaj banknotu. Jak zatem korzystać z liczarki? Wystarczy, że umieścimy banknoty w podajniku urządzenia i poczekamy aż maszyna przeliczy je za nas. Po zakończonym zliczaniu na ekranie urządzenia wyświetla się liczba pieniędzy i ich wartość, a kasjerzy mogą je wyjąć i zająć się liczeniem kolejnej "porcji" banknotów. Co ciekawe, liczarki potrafią niekiedy rozpoznawać fałszywe pieniądze.

A co z liczeniem monet?

Monety, nieważne jakie, wrzucamy zwykle do jednego otworu znajdującego się w górnej części liczarki. Maszyna rozpoznaje różne ich rodzaje na podstawie średnicy, grubości i wagi. Może je także sortować i wsypywać do specjalnych komór. Po zakończonym procesie liczenia, w każdej komorze znajdują się jednakowe pieniądze, a na ekranie widzimy wartość wszystkich zliczonych monet.

Niektóre liczarki mogą liczyć nie tylko banknoty, ale także kupony, czeki i inne dokumenty, byle tylko mieściły się w urządzeniu.

Pozostałe wpisy z tej kategorii

PIT – podatek od zysku

14.03.2019
Wiosna to czas budzącej się zieleni, krokusów i… rozliczania PIT-ów. Do końca kwietnia każdy, kto w poprzednim roku osiągnął dochód z umowy o pracę, umowy zlecenie czy umowy o dzieło musi rozliczyć się z podatku dochodowego.
Więcej PIT – podatek od zysku

Leasing – co to takiego?

21.02.2019
W leasing można wziąć praktycznie wszystko to, co jest niezbędne do prowadzenia firmy. Począwszy od maszyn, lokalu, przez sprzęt biurowy, komputery, po samochody. Nic więc dziwnego, że cieszy się on popularnością wśród przedsiębiorców. Na czym polega?
Więcej Leasing – co to takiego?

100 zł bez PIN

03.01.2019
Narodowy Bank Polski wyraził zgodę na podwyższenie z 50 do 100 zł limitu płatności zbliżeniowych bez podawania kodu PIN.
Więcej 100 zł bez PIN

RRSO – co kryje się za tajemniczym skrótem?

09.10.2018
Na pewno zauważyłeś, że wszystkie reklamy kredytów i pożyczek mają jeden wspólny element – w każdej pojawia się tajemniczy skrót RRSO, a przy nim pewna wartość wyrażona w procentach. Co oznacza? O czym informuje? Po co umieszcza się go w ofertach banków? Czas rozwiązać tę zagadkę.
Więcej RRSO – co kryje się za tajemniczym skrótem?