Lista wiadomości
Formy płatności, wykorzystywane w starożytności

Formy płatności, wykorzystywane w starożytności

W starożytności, kiedy ludzie nie znali jeszcze pieniędzy, trudnili się handlem wymiennym. W krajach rolniczych wartość różnych rzeczy przeliczano m.in. na zboże lub zwierzęta pasterskie. Natomiast w krajach bardziej rozwiniętych i bogatszych dobra wymieniano na metale szlachetne.

Zaletą ziarna, jako formy płatniczej, była swoboda przy jego odsypywaniu lub dosypywaniu, bez utraty na jego wartości. Sama wymiana tego towaru na inny, zależała już natomiast od tego jaką wartość miały dane rzeczy dla drugiej strony. W przypadku osad, które trudniły się z kolei hodowlą bydła, to ono było uznawane za środek płatniczy lub towary pochodne od niego, takie jak skóry czy mięso. Popularną formą zapłaty, również w Polsce, była też sól. Przykładem tego może być choćby powiedzenie „słono za coś płacić”.

Z kolei w regionach posiadających złoża cennych metali, to właśnie one były wykorzystywane w handlu. Przewagą, jaką miały nad innymi to

Pozostałe wpisy z tej kategorii

PIT – podatek od zysku

14.03.2019
Wiosna to czas budzącej się zieleni, krokusów i… rozliczania PIT-ów. Do końca kwietnia każdy, kto w poprzednim roku osiągnął dochód z umowy o pracę, umowy zlecenie czy umowy o dzieło musi rozliczyć się z podatku dochodowego.
Więcej PIT – podatek od zysku

Leasing – co to takiego?

21.02.2019
W leasing można wziąć praktycznie wszystko to, co jest niezbędne do prowadzenia firmy. Począwszy od maszyn, lokalu, przez sprzęt biurowy, komputery, po samochody. Nic więc dziwnego, że cieszy się on popularnością wśród przedsiębiorców. Na czym polega?
Więcej Leasing – co to takiego?

100 zł bez PIN

03.01.2019
Narodowy Bank Polski wyraził zgodę na podwyższenie z 50 do 100 zł limitu płatności zbliżeniowych bez podawania kodu PIN.
Więcej 100 zł bez PIN

RRSO – co kryje się za tajemniczym skrótem?

09.10.2018
Na pewno zauważyłeś, że wszystkie reklamy kredytów i pożyczek mają jeden wspólny element – w każdej pojawia się tajemniczy skrót RRSO, a przy nim pewna wartość wyrażona w procentach. Co oznacza? O czym informuje? Po co umieszcza się go w ofertach banków? Czas rozwiązać tę zagadkę.
Więcej RRSO – co kryje się za tajemniczym skrótem?