Lista wiadomości
Formy płatności, wykorzystywane w starożytności

Formy płatności, wykorzystywane w starożytności

W starożytności, kiedy ludzie nie znali jeszcze pieniędzy, trudnili się handlem wymiennym. W krajach rolniczych wartość różnych rzeczy przeliczano m.in. na zboże lub zwierzęta pasterskie. Natomiast w krajach bardziej rozwiniętych i bogatszych dobra wymieniano na metale szlachetne.

Zaletą ziarna, jako formy płatniczej, była swoboda przy jego odsypywaniu lub dosypywaniu, bez utraty na jego wartości. Sama wymiana tego towaru na inny, zależała już natomiast od tego jaką wartość miały dane rzeczy dla drugiej strony. W przypadku osad, które trudniły się z kolei hodowlą bydła, to ono było uznawane za środek płatniczy lub towary pochodne od niego, takie jak skóry czy mięso. Popularną formą zapłaty, również w Polsce, była też sól. Przykładem tego może być choćby powiedzenie „słono za coś płacić”.

Z kolei w regionach posiadających złoża cennych metali, to właśnie one były wykorzystywane w handlu. Przewagą, jaką miały nad innymi to

Pozostałe wpisy z tej kategorii

Gra w klasy

18.06.2020
Wakacje to czas zabawy. Po tygodniach spędzonych w domu warto odpocząć od komputera, telefonu i pobawić się na podwórku. Podpowiadamy sprawdzony sposób.
Więcej Gra w klasy

Najdłuższy dzień w roku

18.06.2020
Pierwszy dzień lata astronomicznego jest jednocześnie najdłuższym dniem roku. W 2020 roku przypada on na 20 czerwca, czyli na dwa dni wcześniej niż lato kalendarzowe. Ile godzin potrwa najdłuższy dzień roku?
Więcej Najdłuższy dzień w roku