Lista wiadomości
Czym właściwie jest giełda?

Czym właściwie jest giełda?

WiadomościSKO OpowieściSKO Warszawa 27.12.2013

Giełda papierów wartościowych to coś w rodzaju rynku, na którym spotykają się osoby chcące kupić lub sprzedać akcje, obligacje bądź inne papiery wartościowe.

Ważną funkcję na giełdzie pełnią maklerzy giełdowi, którzy pośredniczą w transakcjach między kupującymi oraz sprzedającymi.

Kto sprzedaje, a kto kupuje?

Na giełdzie swoje akcje sprzedają firmy. Oznacza to, że częściowo zrzekają się one prawa do udziału w zysku na rzecz osób kupujących. Dzięki pieniądzom zarobionym na sprzedaży, spółki tworzą nowe inwestycje oraz rozwijają swoją dotychczasową działalność. Mogą dzięki temu m.in. zatrudniać nowych pracowników. Obecność spółki na giełdzie jest także oznaką prestiżu.

Dla osób kupujących wejście w posiadanie akcji jest również inwestycją, ale nieco innego rodzaju. Osoby te mają nadzieję na wzrost wartości posiadanych przez nich papierów w przyszłości. Akcje i obligacje są alternatywą dla lokat bądź też funduszy inwestycyjnych. Jednak ten sposób ulokowania oszczędności jest bardziej ryzykowny – można dużo więcej zyskać, ale też można więcej stracić.

Inwestycje na giełdzie są także korzystne dla sytuacji ekonomicznej państwa. Napędzają tworzenie nowych miejsc pracy oraz stymulują rozwój gospodarki. Sytuacja na giełdzie jest wskaźnikiem sytuacji gospodarczej w kraju. Ceny akcji przeważnie rosną wtedy, gdy gospodarka stabilnie się rozwija.

Polska Giełda Papierów Wartościowych została założona przez Skarb Państwa. Pierwsza sesja odbyła się 16 kwietnia 1991 roku. Notowano wtedy akcje 5 spółek. Obecnie jest ich ponad 400!

Pozostałe wpisy z tej kategorii

PIT – podatek od zysku

14.03.2019
Wiosna to czas budzącej się zieleni, krokusów i… rozliczania PIT-ów. Do końca kwietnia każdy, kto w poprzednim roku osiągnął dochód z umowy o pracę, umowy zlecenie czy umowy o dzieło musi rozliczyć się z podatku dochodowego.
Więcej PIT – podatek od zysku

Leasing – co to takiego?

21.02.2019
W leasing można wziąć praktycznie wszystko to, co jest niezbędne do prowadzenia firmy. Począwszy od maszyn, lokalu, przez sprzęt biurowy, komputery, po samochody. Nic więc dziwnego, że cieszy się on popularnością wśród przedsiębiorców. Na czym polega?
Więcej Leasing – co to takiego?

100 zł bez PIN

03.01.2019
Narodowy Bank Polski wyraził zgodę na podwyższenie z 50 do 100 zł limitu płatności zbliżeniowych bez podawania kodu PIN.
Więcej 100 zł bez PIN

RRSO – co kryje się za tajemniczym skrótem?

09.10.2018
Na pewno zauważyłeś, że wszystkie reklamy kredytów i pożyczek mają jeden wspólny element – w każdej pojawia się tajemniczy skrót RRSO, a przy nim pewna wartość wyrażona w procentach. Co oznacza? O czym informuje? Po co umieszcza się go w ofertach banków? Czas rozwiązać tę zagadkę.
Więcej RRSO – co kryje się za tajemniczym skrótem?