Lista wiadomości
Czy wiecie czym jest Sudoku?

Czy wiecie czym jest Sudoku?

WiadomościSKO Warszawa 17.05.2021

Dokładne tłumaczenie słowa Sudoku z języka japońskiego to: cyfry muszą być pojedyncze. Nazwa nabiera sensu, gdy poznamy zasady tej łamigłówki.

Celem gry jest wypełnienie planszy 9 x 9 w taki sposób, aby w każdym wierszu, w każdej kolumnie i w każdym z dziewięciu pogrubionych kwadratów 3 × 3 (zwanych „blokami” lub „podkwadratami”) znalazło się po jednej cyfrze od 1 do 9.

Istnieje podobna łamigłówka, która nazywa się kwadrat łaciński. Został on wymyślony i badany przez średniowiecznych matematyków z terenów Arabii (XIII wiek). Sudoku różni się tym od kwadratu łacińskiego tym, że cyfry nie mogą się powtarzać nie tylko nie tylko w żadnym wierszu i kolumnie, ale także w małym kwadracie 3 × 3.

Poniżej znajdziecie Sudoku. Możecie je przerysować lub wydrukować i podjąć wyzwanie rozwiązania tej łamigłówki.

Zapraszamy do dzielenia się odpowiedziami w komentarzach na naszym profilu na facebooku TalentowiSKO.

Pozostałe wpisy z tej kategorii

Gra w klasy

18.06.2020
Wakacje to czas zabawy. Po tygodniach spędzonych w domu warto odpocząć od komputera, telefonu i pobawić się na podwórku. Podpowiadamy sprawdzony sposób.
Więcej Gra w klasy

Najdłuższy dzień w roku

18.06.2020
Pierwszy dzień lata astronomicznego jest jednocześnie najdłuższym dniem roku. W 2020 roku przypada on na 20 czerwca, czyli na dwa dni wcześniej niż lato kalendarzowe. Ile godzin potrwa najdłuższy dzień roku?
Więcej Najdłuższy dzień w roku