Lista wiadomości
Czy każdy z nas ma talent do oszczędzania?

Czy każdy z nas ma talent do oszczędzania?

WiadomościSKO OpowieściSKO Warszawa 03.04.2014

Oszczędzanie… w pierwszym momencie nie kojarzy się nam to zbyt dobrze. Ale po chwili zastanowienia na ogół zmieniamy zdanie! To dzięki oszczędzaniu możemy pozwolić sobie na rzeczy, które na co dzień są nieosiągalne. Jednak czy każdy z nas może oszczędzać? Oczywiście, że tak! Bo każdy z nas ma talent do oszczędzania – trzeba go tylko najpierw odkryć!

Często myślimy sobie „Co bym zrobił jakbym miał milion złotych”, albo chociaż „co sobie kupię za pierwsze kieszonkowe, pierwszą wypłatę”. Pieniądze jednak tak szybko się rozchodzą… Co należy więc zrobić by nauczyć się oszczędzać? Można zastosować zasadę trzech kroków!


Krok pierwszy – odkryj w sobie talent! Oszczędzanie jest jedną z umiejętności, talentem, który w nas drzemie.  Tylko od nas zależy, czy pozwolimy mu się rozwinąć. Dlatego dajmy mu szansę. Jak to zrobić? Obierzmy sobie cel, dla którego chcemy oszczędzać i który będzie nas motywował do oszczędności. Jak Wam poszło? Nie było tak źle? To dobrze bo pamiętajcie, że najtrudniejszy pierwszy krok!


Krok drugi – pielęgnuj talent! Oszczędzać należy z głową, a odrobina systematyczności może się przydać. Dlatego zaplanujmy swoje wydatki, tak by wiedzieć, ile można wydać każdego tygodnia. I małymi krokami zmierzajmy do wyznaczonego celu. Pamiętajcie – rozwijanie talentu to nie sprint – bardziej maraton. Dlatego uważajcie by nie popaść w zadyszkę i nie zniechęcić się zbyt łatwo. Spokojnie – odkładajcie z początku małe kwoty, krok po kroku, a efekty zauważycie już wkrótce!


Krok trzeci - rozwijaj talent. Zaangażowanie w takie projekty jak TalentowiSKO pozwala poznać mechanizmy finansowe i nabrać przekonania, że oszczędzania nie trzeba się bać. Ba! Można je nawet polubić. Także… gotowi do startu?

Na koniec jeszcze tylko garść statystyk. W ciągu dziesięciu ostatnich lat oszczędności Polaków urosły ponad dwukrotnie! Oszczędzanie nie jest więc takie trudne jak może nam się wydawać. Trzeba jednak patrzeć na nasze potrzeby z szerszą perspektywą i umiejętnie planować nasze wydatki.

Pozostałe wpisy z tej kategorii