Lista wiadomości
Co nowy szlafrok ma do spirali konsumpcji?

Co nowy szlafrok ma do spirali konsumpcji?

WiadomościSKO Warszawa 04.04.2018

Denis Diderot, słynący z zamiłowania do ascezy, oświeceniowy filozof, postanowił pewnego dnia sprzedać swoją bibliotekę.

Denis Diderot, słynący z zamiłowania do ascezy, oświeceniowy filozof, postanowił pewnego dnia sprzedać swoją bibliotekę. Musiała ona w tamtym czasie przedstawiać wielką intelektualną wartość, gdyż zakupiła księgozbiór rosyjska caryca, Katarzyna Wielka. Diderot nagle stał się bogaty. Mógł przeznaczyć pieniądze na coś więcej niż swoje podstawowe potrzeby. Co zrobił? Otóż kupił sobie piękny, purpurowy szlafrok. Nowy szlafrok nie pasował jednak do sfatygowanych mebli, wypchanych słomą krzeseł i zniszczonej odzieży. Diderot spostrzegł brak harmonii w miejscu, w którym przebywał. Aby ją przywrócić, zaczął intensywnie kupować. Dywan z Damaszku, obrazy, kunsztownie wykonane meble, obite skórą krzesła.

Czyż nie znamy skądś tego procesu? Nowa kurtka wymaga pasujących do niej butów, szalika, a może czapki? Nowe adidasy warto zestawić z wyjątkowymi spodniami! Konsumpcyjna spirala się napędza. Zjawisko to nazwano „efektem Diderota”. Filozof uświadomiwszy sobie skutki zjawiska, ubolewał nad stratą dawnego stanu, spowodowanego przez kupno… szlafroka.

Za: marciniwuc.com

Pozostałe wpisy z tej kategorii

PIT – podatek od zysku

14.03.2019
Wiosna to czas budzącej się zieleni, krokusów i… rozliczania PIT-ów. Do końca kwietnia każdy, kto w poprzednim roku osiągnął dochód z umowy o pracę, umowy zlecenie czy umowy o dzieło musi rozliczyć się z podatku dochodowego.
Więcej PIT – podatek od zysku

Leasing – co to takiego?

21.02.2019
W leasing można wziąć praktycznie wszystko to, co jest niezbędne do prowadzenia firmy. Począwszy od maszyn, lokalu, przez sprzęt biurowy, komputery, po samochody. Nic więc dziwnego, że cieszy się on popularnością wśród przedsiębiorców. Na czym polega?
Więcej Leasing – co to takiego?

100 zł bez PIN

03.01.2019
Narodowy Bank Polski wyraził zgodę na podwyższenie z 50 do 100 zł limitu płatności zbliżeniowych bez podawania kodu PIN.
Więcej 100 zł bez PIN

RRSO – co kryje się za tajemniczym skrótem?

09.10.2018
Na pewno zauważyłeś, że wszystkie reklamy kredytów i pożyczek mają jeden wspólny element – w każdej pojawia się tajemniczy skrót RRSO, a przy nim pewna wartość wyrażona w procentach. Co oznacza? O czym informuje? Po co umieszcza się go w ofertach banków? Czas rozwiązać tę zagadkę.
Więcej RRSO – co kryje się za tajemniczym skrótem?