Powrót do OsobistościSKA
Fryderyk Chopin. Poeta fortepianu

Fryderyk Chopin. Poeta fortepianu

Warszawa 02.09.2013

Fryderyk Chopin był genialnym kompozytorem i wirtuozem fortepianu.

Jego utwory do dziś wzbudzają zachwyt na całym świecie. Od dziecka przejawiał szczególny dar, który rozwijał dzięki codziennym, wielogodzinnym ćwiczeniom.

Pierwsze kompozycje tworzył w wieku 7 lat. Koncertował już jako 8-latek na imprezie charytatywnej. Tylko na takie występy pozwalał jego ojciec. Nie chciał, aby jego syn kiedykolwiek zarabiał muzykowaniem. W tamtych czasach zawód muzyka, nawet wybitnego, cieszył się niewielkim szacunkiem.

Jako uczeń był bardzo lubiany przez kolegów. Potrafił opowiadać anegdoty i zabawnie parodiować nauczycieli. Po latach gwiazdor teatru francuskiego wyraził szczery żal, że Fryderyk zmarnował swój wielki talent... aktorski. Chopin również doskonale pisał. Zbiór jego listów jest znakomitą lekturą.

Chopin na emigracji zarabiał dzięki lekcjom fortepianu , których udzielał arystokratom i bogaczom. Sprzedawał także swoje kompozycje wydawcom. Koncertował również za pieniądze. Jednak z powodu słabego zdrowia nie mógł pracować tyle, ile by chciał. Zmarł przedwcześnie – prawdopodobnie na gruźlicę, która była wówczas chorobą nieuleczalną.

Jak wielu wybitnych Polaków całe dorosłe życie spędził na emigracji. Nie mógł wrócić do kraju ze względu na zabory. Na wieść o upadku Powstania Listopadowego napisał Etiudę Rewolucyjną – bardzo emocjonalny i charakterystyczny utwór, który wystarczy raz usłyszeć, aby zapamiętać.

Chopin miał wyrazisty styl, inspirował się polską muzyką ludową. Pisał m.in. polonezy i mazurki.