Powrót do BlogowiSKO Zespół Szkół w Latowiczu
ZBIÓRKA PUSZEK

ZBIÓRKA PUSZEK

Wpis dodany przez szkołę Zespół Szkół w Latowiczu
Warszawa 26.01.2015

SKO – wiczowie aktywnie spędzają ferie

 Dnia  26 stycznia 2015 r. oddaliśmy do  skupu złomu w Latowiczu,  zebrane wśród uczniów naszej szkoły puszki aluminiowe.

Ważnym zadaniem jakie stoi przed każdym mieszkańcem Ziemi jest ograniczanie „produkcji” śmieci. Możemy ich wytwarzać mniej, możemy je też ponownie wykorzystać. Dlatego sortujmy odpady, używajmy wielorazowych opakowań czy toreb na zakupy, a przede wszystkim zbierajmy aluminium!

Aluminium to pierwiastek chemiczny o nazwie glin, jest metalem z którego wykonuje się puszki do napojów. Tymczasem aluminiowe puszki w całości nadają się do ponownego przetworzenia i nie muszą trafiać na wysypiska śmieci. Wyrób aluminium ze złomu np. puszek aluminiowych to o 95% mniej zużytej energii, o 97% mniej zanieczyszczeń. Odzysk aluminium z puszek można prowadzić w nieskończoność, nie powodując utraty jakości metalu.  Złoża boksytu (rudy aluminium), z którego otrzymuje się aluminium nie odnawiają się, co prowadzi do ich bezpowrotnego wyczerpywania. Produkcja aluminium z boksytu wiąże się z wieloma zagrożeniami dla środowiska: jest energochłonna (produkcja 1 kg tego metalu wymaga ok. 20 kWh energii elektrycznej, czyli 20 razy tyle, co wyprodukowanie 1 kg chleba) i prowadzi do skażenia gleby, wody i powietrza, głównie związkami fluoru. Oszczędza się w ten sposób również naturalne złoża rud - recykling 1 tony złomu aluminiowego pozwala oszczędzić 4 tony boksytu. Produkcja aluminium z puszek jest o 60 proc. tańsza od uzyskiwania go z rudy.

CZY WIESZ, ŻE JEŚLI KAŻDY POLAK WYRZUCI TYLKO JEDNĄ PUSZKĘ PO NAPOJU, TO W CIĄGU ROKU POWSTANIE GÓRA ODPADÓW O WIELKOŚCI BUDYNKU NASZEJ SZKOŁY?

Wyobraź sobie, jak duża jest nasza szkolna społeczność i jak wiele możemy zrobić dla naszej planety!

Nie wyrzucaj zużytych puszek po napojach do ogólnych śmieci.
Zbieraj je i pamiętaj:

  • kształtujesz u siebie postawę człowieka odpowiedzialnego za czyste  środowisko, swoje zdrowie i swoją przyszłość
  • wspomagasz finansowo uczniów naszej szkoły znajdujących się w trudnej sytuacji rodzinno- materialnej

Pozostałe wpisy z tej kategorii

Etap II międzyszkolny

18.03.2020
W tej części konkursu zaprosiliśmy uczniów ze szkół z naszej gminy, którzy również biorą udział w kolejnej edycji konkursu„ Oszczędzanie w SKO procentuje w Banku Spółdzielczym”.
Więcej Etap II międzyszkolny

Podziękowania

18.03.2020
W przedświątecznych przygotowaniach nie zapomnieliśmy wesprzeć hospicjum w Wiśniowej. W akcji "Bądźmy razem" uczniowie zebrali kosmetyki i wykonali piękne pocztówki dla podopiecznych hospicjum.
Więcej Podziękowania