Powrót do BlogowiSKO Szkoła Podstawowa nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Miliczu
XIX  Wrocławski Festiwal Nauki Na Tropach Wiedzy

XIX Wrocławski Festiwal Nauki Na Tropach Wiedzy

Warszawa 21.09.2016

Uczniowie Gimnazjum uczestniczyli w wykładach z chemii w Instytucie chemii i pokazach doświadczeń fizycznych w Instytucie Fizyki chemii Uniwersytetu Wrocławskiego .

Pierwszy wykład  poprowadziła p. dr  inż. Alicja Kluczyk „Czy wiesz co jesz? Fałszerstwa w świecie sztuki kulinarnej”. Uczniowie znaleźli odpowiedzi na szereg pytań: czy wiemy co jemy?; czy zawartość opakowania z produktem żywnościowym jest zgodna z opisem na etykietce?; na jakich produktach przeprowadzają fałszerstwa firmy produkujące żywność? ; jakie badania są wykonywane w celu wykrywania fałszerstwa spożywczego.

Drugi wykład poprowadził p. dr Remigiusz Bąchor „Słodkie i gorzkie związki chemiczne”. Ten wykład dla uczniów okazał się ciekawszy . Uczniowie przypomnieli sobie jak rozpoznajemy smaki. Poznali podział cukrów, przykłady słodzików i porównanie ich słodkości wg skali. Poznali wzory chemiczne i nazwy  najsłodszych związków i ich zastosowania w przemyśle. Dowiedzieli  się ,że słodkie mogą być również białka. Prowadzący opowiedział o pracy jaką wykonuje organizm podczas trawienia , spalania cukrów oraz wpływie cukrów na zęby, co za sobą prowadzi konieczność żucia gumy ze słodzikami: sorbitolem i ksylitolem. Wykładowca zaprezentował związki gorzkie, które w tylko małych ilościach są bezpieczne dla zdrowia, w dużych wywołują choroby, a nawet śmierć.

Ciekawostka: kobiety  mogą zjeść  6 łyżeczek cukru /dzień, mężczyźni 9  łyżeczek/dzień. Przeciętny Amerykanin zjada średnio  23  łyżeczki cukru  w ciągu dnia!!! Puszka coca – coli zawiera 8-10 łyżeczek cukru.

 Byliśmy również w Instytucie Fizyki na Uniwersytecie Wrocławskim. Zwolennicy  doświadczeń fizycznych mogli obejrzeć z bliska, prowadzone na wielu stanowiskach, różne  pokazy doświadczeń fizycznych prowadzone przez studentów tego wydziału. Mogli nawet uczestniczyć w nich! Wszystkie  pokazy  były wyjaśniane przez  prowadzących doświadczenia. Zaprezentowano doświadczenia z elektrostatyki, z kinematyki i elektryczności. Uczniowie poznali m.in. krzywą Lissajous, zasadę zachowania momentu pędu, jak zachowuje się stożek na równi pochyłej.

 

Ciekawe efekty, miła atmosfera sprawiła że można polubić nawet fizykę…J.

Warto przyjeżdżać na takie wykłady i pokazy  i uczyć się od  fachowców i miłośników chemii i fizyki.

 

Pozostałe wpisy z tej kategorii