Powrót do BlogowiSKO Publiczne Gimnazium im.Wincentego Witosa w Pławie
Wycieczka do Wierzchosławic

Wycieczka do Wierzchosławic

Warszawa 14.10.2014

Uczniowie pojechali do miejsca urodzin swojego Patrona - Wincentego Witosa

Wzorem lat ubiegłych, uczniowie klas I gimnazjum wraz z nauczycielami wyruszyli autokarem do rodzinnej miejscowości Patrona - Wierzchosławic, gdzie obecnie znajduje się Muzeum Wincentego Witosa.

Przewodnik niezwykle ciekawie i szczegółowo przedstawił znane i nieznane fakty z życia i działalności Patrona, które zostały dodatkowo wzbogacone materiałym filmowym. Pierwszoklasiści poznali historię nie tylko samego W. Witosa, ale również Jego rodziny i przyjaciół, obejrzeli także pomieszczenia domu, w którym dorastał. Drugim punktem wycieczki była wizyta w muzeum. Zgromadzone w nim eksponaty zwróciły uwagę wszystkich zwiedzających. Sztandary organizacji ludowych, ważne dokumenty i biografie, liczne fotografie oraz korespondencja, którą prowadził sam W. Witos, są świadectwem niezwykle bogatej działalności naszego Patrona.

Na zakończenie wszyscy uczestnicy wycieczki udali się na Cmentarz Parafialny w Wierzchosławicach, gdzie spoczywają prochy Wincentego Witosa. Na miejscu pierwszoklasiści uczcili pamięć Patrona minutą ciszy oraz złożyli na Jego grobie okolicznościową wiązankę kwiatów i zapalili znicz.

Historii można najlepiej nauczyć się w miejscu, w którym kiedyś wszystko się działo. Jesteśmy przekonani, że dzięki uczestnictwu w tej żywej lekcji historii nasi gimnazjaliści będą kierować się w życiu wartościami, którym wierny był ich Patron: poszanowanie praw i godności człowieka, wytrwała praca, rodzina i patriotyzm.

Pozostałe wpisy z tej kategorii

Etap II międzyszkolny

18.03.2020
W tej części konkursu zaprosiliśmy uczniów ze szkół z naszej gminy, którzy również biorą udział w kolejnej edycji konkursu„ Oszczędzanie w SKO procentuje w Banku Spółdzielczym”.
Więcej Etap II międzyszkolny

Podziękowania

18.03.2020
W przedświątecznych przygotowaniach nie zapomnieliśmy wesprzeć hospicjum w Wiśniowej. W akcji "Bądźmy razem" uczniowie zebrali kosmetyki i wykonali piękne pocztówki dla podopiecznych hospicjum.
Więcej Podziękowania