Powrót do BlogowiSKO Zespół Szkół w Latowiczu
Uroczystość Wszystkich Świętych

Uroczystość Wszystkich Świętych

Wpis dodany przez szkołę Zespół Szkół w Latowiczu
Warszawa 01.11.2017

Wspomnienia nie jest wart, kto Przodkom swym hołdu oddać nie chce. Ty Przyjacielu śmiało wchodź, złóż kwiat i pamięci zapal świecę.

W dniach 23 -31 października 2017r. uczniowie naszej szkoły,  wraz z nauczycielami nawiedzali groby zmarłych nauczycieli, pracowników szkoły, Nieznanego Żołnierza i inne aby zapalić symboliczny znicz i zmówić modlitwę za Tych którzy odeszli do Pana... Uroczystości ku czci zmarłych mają odległy rodowód. Zdaniem wielu uczonych kościół nie tyle stworzył, co usankcjonował obchodzone od wieków przez wyznawców różnych religii święta ku czci zmarłych, nadając im chrześcijańską oprawę i formę oraz zamykając je w określone ramy czasowe, uniwersalne dla całej katolickiej Europy. Nie znaczy to jednak, że w czasach pogańskich właśnie początek listopada, czy szerzej - jesień to okres szczególnie poświęcony zmarłym. Przeciwnie, dzięki zachowanym opisom wiadomo, że stosowne święta im poświęcone obchodzono praktycznie we wszystkich porach roku. WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH

  Wszystkich Świętych (łac. festum omnium sanctorum) to rzymskokatolicka uroczystość obchodzona 1 listopada ku czci wszystkich znanych i nieznanych świętych. Święto to jest uznawane i obchodzone przez część innych kościołów, w tym anglikański i wiele z luterańskich.

  Uroczystość Wszystkich Świętych wywodzi się głównie z czci oddawanej męczennikom, którzy oddali swoje życie dla wiary w Chrystusa, a których nie wspomniano ani w martyrologiach miejscowych, ani w kanonie Mszy Świętej.
  W IIIw. rozpowszechniła się tradycja przenoszenia całych relikwii świętych lub ich części na inne miejsca. W ten sposób chciano podkreślić, że święci są własnością całego Kościoła. Kiedy w 610r. papież Bonifacy IV otrzymał od cesarza starożytną świątynię pogańską Panteon, kazał złożyć tam liczne relikwie i poświęcił tę budowlę na kościół pod wezwaniem Matki Bożej Męczenników. Od tego czasu oddawano cześć wszystkim zmarłym męczennikom w dniu 1 maja.
  Papież Grzegorz III w 731r. przeniósł tę uroczystość na dzień 1 listopada, a w 837r. Grzegorz IV rozporządził, aby odtąd 1 listopada był dniem poświęconym pamięci nie tylko męczenników, ale wszystkich świętych Kościoła katolickiego. Jednocześnie na prośbę cesarza Ludwika Pobożnego rozszerzono to święto na cały Kościół.

  Dzień Wszystkich Świętych jest często mylony z następnym (2 listopada), tzw. Dniem Zadusznym (dniem zmarłych) i dlatego w tym dniu przyjęło się czczenie zmarłych i chodzenie na groby.
  Pierwszy dzień listopada jest w Polsce dniem wolnym od pracy, co powoduje, że wiele osób podróżuje nawet na wielkie odległości, aby odwiedzić groby swoich bliskich. Ludzie odwiedzają cmentarze, aby ozdobić groby kwiatami, zapalić znicze i pomodlić się w intencji swoich zmarłych. To święto ma charakter religijny, głównie katolicki, ale dobrym zwyczajem obchodzi je także wiele osób innych wyznań albo nie wyznających żadnej religii. Jest to wyrazem pamięci oraz oddania czci i szacunku zmarłym.
  Święto to było dniem wolnym również w czasach PRL-u, ale oficjalnie starano się nadać mu charakter świecki i nazywano je dniem Wszystkich Zmarłych bądź Świętem Zmarłych. Nazwa ta utrwaliła się w świadomości wielu osób jako kościelna nazwa uroczystości liturgicznej Wszyscy Święci.

 

 

Pozostałe wpisy z tej kategorii

Etap II międzyszkolny

18.03.2020
W tej części konkursu zaprosiliśmy uczniów ze szkół z naszej gminy, którzy również biorą udział w kolejnej edycji konkursu„ Oszczędzanie w SKO procentuje w Banku Spółdzielczym”.
Więcej Etap II międzyszkolny

Podziękowania

18.03.2020
W przedświątecznych przygotowaniach nie zapomnieliśmy wesprzeć hospicjum w Wiśniowej. W akcji "Bądźmy razem" uczniowie zebrali kosmetyki i wykonali piękne pocztówki dla podopiecznych hospicjum.
Więcej Podziękowania