Powrót do BlogowiSKO Szkoła Podstawowa nr 3 im. Piotra Firleja w Lubartowie z oddziałami gimnazjalnymi (Gimnazjum nr 2 im. Henryka Sienkiewicza)
Tydzień angielski w naszej szkole

Tydzień angielski w naszej szkole

Warszawa 17.03.2016

Już po raz trzeci w naszej szkole, w dniach 7-11 marca 2016 roku został zorganizowany Tydzień angielski. Podczas tego wydarzenia wiele rzeczy odbywa się inaczej niż zwykle. Lekcje mogą przygotowywać i prowadzić uczniowie; na angielskim nie ma już ćwiczeń z gramatyki ani pisania klasówek, ale tematyka dotyczy kultury krajów anglojęzycznych, gdzieniegdzie mogą pojawić się przebierańcy, a na koniec dla wszystkich jest konkurs z nagrodami. To wszystko ma przekonać uczniów, że nauka języków obcych je

Hasło tegorocznego Tygodnia brzmiało „English as lingua franca”. Lingua franca to gwara używana dawniej w portach Morza Śródziemnego na bazie języka francuskiego, włoskiego, hiszpańskiego, greckiego i arabskiego. Obecnie określa się tak w przenośni wspólny język, umożliwiający porozumiewanie się w międzynarodowym środowisku. Kiedyś było to określenie stosowane do łaciny, obecnie do języka angielskiego.

Obchody Tygodnia angielskiego pokazały, że języka angielskiego używa ponad 300 milionów mieszkańców Ziemi. Język ten jest obecnie źródłem zapożyczeń w wielu językach narodowych. Także i my Polacy możemy się spotkać z tym zjawiskiem, szczególnie, kiedy przysłuchamy się rozmowom młodych ludzi.

W tym roku język angielski był także „poszukiwany” w języku niemieckim. Dziś chyba mało kto wie, że angielski jest językiem zachodniogermańskim, który wziął swój początek z dialektów przeniesionych do Brytanii przez germańskich osadników i rzymskie wojska z terenu obecnych północnych Niemiec i Holandii. Nikogo natomiast nie dziwi, że powszechne w niemieckim są słowa typu: Computer, Party, Cornflakes, T-Shirt czy Jeans. Poza anglicyzmami we współczesnym języku niemieckim funkcjonują pojęcia będące połączeniem słów angielskich i niemieckich struktur językowych zwanych „Denglisch”.

Na zakończenie Tygodnia wszyscy chętni uczniowie mogli sprawdzić swoją wiedzę i przy okazji zdobyć cenne nagrody w konkursie kulturowo-krajoznawczym. W rywalizacji wzięły udział reprezentacje wszystkich klas. W tym roku najlepszą znajomością kultury angielskiej wykazała się Ada Dados z klasy IIb. Tuż za nią uplasował się Paweł Woźniak z klasy IIIa. Natomiast III miejsce zajęła Gabrysia Hudaś z klasy Ib.

Gratulujemy zwycięzcom i zapraszamy do wspólnej zabawy już za rok!

Pozostałe wpisy z tej kategorii

Etap II międzyszkolny

18.03.2020
W tej części konkursu zaprosiliśmy uczniów ze szkół z naszej gminy, którzy również biorą udział w kolejnej edycji konkursu„ Oszczędzanie w SKO procentuje w Banku Spółdzielczym”.
Więcej Etap II międzyszkolny

Podziękowania

18.03.2020
W przedświątecznych przygotowaniach nie zapomnieliśmy wesprzeć hospicjum w Wiśniowej. W akcji "Bądźmy razem" uczniowie zebrali kosmetyki i wykonali piękne pocztówki dla podopiecznych hospicjum.
Więcej Podziękowania