Powrót do BlogowiSKO Szkoła Podstawowa nr 3 im. Piotra Firleja w Lubartowie z oddziałami gimnazjalnymi (Gimnazjum nr 2 im. Henryka Sienkiewicza)
Święto Niepodległości

Święto Niepodległości

Warszawa 18.11.2015

"Kto nie szanuje i nie ceni przeszłości, Nie jest godzien szacunku teraźniejszości" J. Piłsudski

Są takie daty w dziejach Polski, które na zawsze wpisały się w pamięć potomnych. Taka data to 11 listopada 1918 roku. Tego dnia, po 123 latach niewoli, Polska odzyskała niezależność polityczną – wróciła na mapy świata. Podniosłą rolę w tym wydarzeniu odegrał przywódca Legionów - Józef Piłsudski.

Pamięć i szacunek dla przeszłości ojczyzny dla nas, uczniów Gimnazjum nr 2 w Lubartowie zawsze są szczególnie ważne. W dniu 10 listopada 2015r. został zaprezentowany program artystyczny, w którym oddaliśmy hołd Polakom walczącym za ojczyznę oraz wyraziliśmy swoją wdzięczność dla tych, którzy poświęcili życie, aby Polska mogła istnieć.

Ze szkolnej sceny zabrzmiały słowa okolicznościowej poezji w przepięknej interpretacji aktorskiej. Teksty te przybliżyły widzom treści historyczne, ale przede wszystkim wywołały niezwykły nastrój zadumy i refleksji.

Wiele uwagi poświęcono Józefowi Piłsudskiemu, gdyż w 2015 roku minęła 80. rocznica jego śmierci. Był to człowiek niezwykły – najskuteczniejszy polityk w dziejach Polski, charyzmatyczny przywódca, samorodny talent wojskowy. W programie pojawiły się archiwalne nagrania – fragmenty przemówień Marszałka Piłsudskiego – skierowane do żołnierzy, które zagrzewały ich do bezkompromisowej walki za ojczyznę. Pamięć o nim wciąż żyje i żyć będzie – jest to nasze zobowiązanie wobec jego zasług oraz postawy wobec ojczyzny.

Dopełnieniem ważnego przesłania płynącego ze sceny, stały się pieśni patriotyczne w wykonaniu chóru szkolnego oraz solistów. Można było wysłuchać pięknych interpretacji znanych utworów muzycznych wzmacniających ducha bojowego Polaków w trudnych momentach historycznych: ,,Mazurek Dąbrowskiego”, ,,Kwiaty polskie”, ,,Rota”, ,,Rozkwitały pąki białych róż”, ,,Pierwsza brygada”, ,,Piechota”, ,,Nadzieja”.

Wierzymy, że takie uroczystości inspirują nas do stawania się lepszym Polakiem i człowiekiem!

Pozostałe wpisy z tej kategorii