Powrót do BlogowiSKO Zespół Szkół w Latowiczu
Światowy Dzień Walki z Otyłością

Światowy Dzień Walki z Otyłością

Wpis dodany przez szkołę Zespół Szkół w Latowiczu
Warszawa 02.03.2016

Kampania w ZS w Latowiczu

Nadwaga i otyłość to gwałtownie narastający problem zdrowia publicznego. Obecnie w Europie nadwagę ma co czwarte dziecko. Otyłość to nie tylko olbrzymie obciążenia zdrowotne, ale również ekonomiczne. W niektórych państwach członkowskich UE otyłość generuje do 6 % rządowych wydatków na opiekę zdrowotną. Programy poprawy żywienia i walki z nadwagą i otyłością stały się priorytetem dla wszystkich krajów Unii Europejskiej.

1 marca w ZS w Latowiczu odbyła się kampania profilaktyczna, promująca  Światowy Dzień Walki z Otyłością, to dobra okazja, by zastanowić się, czy walka z otyłością naprawdę ma sens. Z punktu widzenia medycyny leczenie otyłości to długotrwały proces, wymagający świadomej decyzji i konsekwentnego dbania o zdrowie, a nie doraźnych i chwilowych postanowień.
Ważne, by uświadomić sobie, że codzienne zachowania i nawyki w ogromnym stopniu decydują o  naszym samopoczuciu i stanie zdrowia" Powinniśmy dbać o zdrowie i dobre samopoczucie, czyli o siebie. W pierwszej kolejności zastanówmy się, które z naszych przyzwyczajeń są dobre, a które należy wyeliminować?

Nieprawidłowości w zakresie odżywania dzieci i młodzieży polegają głównie na:

  • Niezbilansowanej diecie z przewagą udziału energii pochodzącej z tłuszczów oraz produktów o dużej gęstości energetycznej i mniejsze spożycie produktów o większych walorach odżywczych np.: owoców i warzyw, błonnika, produktów mlecznych.
  • Nieregularności spożywania posiłków, wydłużaniu przerw między nimi, brak śniadań;
  • Pojadaniu, zwłaszcza przekąsek wysokoenergetycznych i słodyczy.

Rola szkoły w ograniczaniu występowania nadwagi i otyłości jest niezwykle istotna. Każdy uczeń powinien spożyć posiłek w szkole w postaci drugiego śniadania bądź ciepłego obiadu. Sklepiki szkolne powinny posiadać w swojej ofercie produkty o wysokich walorach zdrowotnych. Należy eliminować sprzedaż produktów o niskich walorach odżywczych tj.: żywność typu fast food, słodycze, napoje słodzące i inne. W naszej szkole realizowane są programy wspomagające walkę z nadwagą i otyłością uczniów: „Szklanka mleka” czy też „ Owoce w szkole”. Ważne, aby lekcje wychowania fizycznego były odpowiednio zorganizowane. Zajęcia te powinny być atrakcyjne i zachęcać dzieci oraz młodzież do czynnego udziału.

Pozostałe wpisy z tej kategorii

Etap II międzyszkolny

18.03.2020
W tej części konkursu zaprosiliśmy uczniów ze szkół z naszej gminy, którzy również biorą udział w kolejnej edycji konkursu„ Oszczędzanie w SKO procentuje w Banku Spółdzielczym”.
Więcej Etap II międzyszkolny

Podziękowania

18.03.2020
W przedświątecznych przygotowaniach nie zapomnieliśmy wesprzeć hospicjum w Wiśniowej. W akcji "Bądźmy razem" uczniowie zebrali kosmetyki i wykonali piękne pocztówki dla podopiecznych hospicjum.
Więcej Podziękowania