Powrót do BlogowiSKO Gimnazjum im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Latowiczu
Światowy Dzień Walki z Otyłością

Światowy Dzień Walki z Otyłością

Warszawa 02.03.2016

Kampania w ZS w Latowiczu

Nadwaga i otyłość to gwałtownie narastający problem zdrowia publicznego. Obecnie w Europie nadwagę ma co czwarte dziecko. Otyłość to nie tylko olbrzymie obciążenia zdrowotne, ale również ekonomiczne. W niektórych państwach członkowskich UE otyłość generuje do 6 % rządowych wydatków na opiekę zdrowotną. Programy poprawy żywienia i walki z nadwagą i otyłością stały się priorytetem dla wszystkich krajów Unii Europejskiej.

1 marca w ZS w Latowiczu odbyła się kampania profilaktyczna, promująca  Światowy Dzień Walki z Otyłością, to dobra okazja, by zastanowić się, czy walka z otyłością naprawdę ma sens. Z punktu widzenia medycyny leczenie otyłości to długotrwały proces, wymagający świadomej decyzji i konsekwentnego dbania o zdrowie, a nie doraźnych i chwilowych postanowień.
Ważne, by uświadomić sobie, że codzienne zachowania i nawyki w ogromnym stopniu decydują o  naszym samopoczuciu i stanie zdrowia" Powinniśmy dbać o zdrowie i dobre samopoczucie, czyli o siebie. W pierwszej kolejności zastanówmy się, które z naszych przyzwyczajeń są dobre, a które należy wyeliminować?

Nieprawidłowości w zakresie odżywania dzieci i młodzieży polegają głównie na:

  • Niezbilansowanej diecie z przewagą udziału energii pochodzącej z tłuszczów oraz produktów o dużej gęstości energetycznej i mniejsze spożycie produktów o większych walorach odżywczych np.: owoców i warzyw, błonnika, produktów mlecznych.
  • Nieregularności spożywania posiłków, wydłużaniu przerw między nimi, brak śniadań;
  • Pojadaniu, zwłaszcza przekąsek wysokoenergetycznych i słodyczy.

Rola szkoły w ograniczaniu występowania nadwagi i otyłości jest niezwykle istotna. Każdy uczeń powinien spożyć posiłek w szkole w postaci drugiego śniadania bądź ciepłego obiadu. Sklepiki szkolne powinny posiadać w swojej ofercie produkty o wysokich walorach zdrowotnych. Należy eliminować sprzedaż produktów o niskich walorach odżywczych tj.: żywność typu fast food, słodycze, napoje słodzące i inne. W naszej szkole realizowane są programy wspomagające walkę z nadwagą i otyłością uczniów: „Szklanka mleka” czy też „ Owoce w szkole”. Ważne, aby lekcje wychowania fizycznego były odpowiednio zorganizowane. Zajęcia te powinny być atrakcyjne i zachęcać dzieci oraz młodzież do czynnego udziału.

Pozostałe wpisy z tej kategorii

Po raz pierwszy uczniowie i pracownicy Publicznej Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Rząśniku Włościańskim wzięli udział w akcji „Szlachetna Paczka ‘’.

09.12.2019
W ostatnich dniach listopada w naszej szkole rozpoczęła się akcja. Jej zwieńczenie nastąpiło 13 grudnia. 28 listopada zorganizowaliśmy kiermasz Andrzejkowy, sprzedawaliśmy różnego rodzaju słodkości. Kolejny kiermasz odbył się 6 grudnia z okazji Mikołajek. W tym dniu również sprzedawaliśmy kartki bożonarodzeniowe wykonane przez uczniów naszej szkoły. Od 28 listopada do 6 grudnia przeprowadzona została zbiórka publiczna w naszej szkole. 9 grudnia komisja otworzyła puszki i przeliczyła zarobione pieniążki. Suma1078,70. Wszyscy stanęli na wysokości zadania. 12 grudnia wszystkie produkty zostały zapakowane, opisane i przekazane do punktu przyjmowania paczek w Wąsewie.
Więcej Po raz pierwszy uczniowie i pracownicy Publicznej Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Rząśniku Włościańskim  wzięli udział w akcji „Szlachetna Paczka ‘’.