Powrót do BlogowiSKO Zespół Szkół w Latowiczu
Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

Wpis dodany przez szkołę Zespół Szkół w Latowiczu
Warszawa 01.04.2016

solidaryzujemy się z dziećmi autystycznymi i ich rodzinami

W ZS w Latowiczu już po raz drugi aktywnie włączamy się w popularyzowanie przesłania przypadającego na 2 kwietnia Światowego Dnia Świadomości Autyzmu, w którym rozpowszechniamy informacje na temat autyzmu oraz zwracamy uwagę na problemy osób nim dotkniętych i ich rodzin. Tego dnia ludzie na wszystkich kontynentach świecą na niebiesko, żeby okazać solidarność z dziećmi autystycznymi. 

Charakterystycznym motywem obchodów Światowego Dnia Świadomości Autyzmu jest kolor niebieski. W naszej szkole rozpoczęliśmy kampanię uświadamiającą, która trwać będzie od 22 marca do 4 kwietnia 2016 roku poprzez wykonanie niebieskiej gazetki informacyjnej na parterze budynku gimnazjum, rozwieszenie baneru przed wejściem do szkoły oraz ubranie się na niebiesko. W dniu 1 i 2 kwietnia również ponad 85 budynków w Polsce ( biurowce, magazyny, centra handlowe i inne) również zostały odświetlone na niebiesko. Jako organizatorzy akcji w naszej szkole dziękujemy nauczycielom, pracownikom szkoły, uczniom i rodzicom za udział w tej ogólnopolskiej kampanii i okazanie solidarności z osobami chorymi na autyzm. Cieszymy się, że tak wiele osób zaangażowało się w to przedsięwzięcie i nie jest im obojętny los dzieci autystycznych.

Dzieci z autyzmem są często niesprawiedliwie oceniane. Są ludzie, którzy nie akceptują ich zachowań, nie potrafią ich zrozumieć, odrzucają je. Robią to, bo nie znają sygnałów autyzmu. Możemy to zmienić i powiedzieć: Poznaj, zanim ocenisz.

Autyzm jest całościowym zaburzeniem rozwoju dziecka o podłożu neurologicznym.
To ogromny problem społeczny. Diagnozowany już u 1 dziecka na 100 dotyka tysiące dzieci w całej Polsce.

A oto sygnały autyzmu.
Jeżeli zauważasz je u swojego dziecka, jak najszybciej udaj się do specjalisty, żeby wykluczyć lub potwierdzić autyzm:

1. Nie mówi lub ma kłopoty z mówieniem
Dzieci z autyzmem często nie mówią lub dużo później
niż inne dzieci wypowiadają pierwsze słowa.

2. Nie wchodzi w relacje i interakcje
Na przykład: nie zwraca uwagi na pokazywane zabawki,
nie „robi papa”, nie „przesyła buziaczków”.

3. Przejawia nietypowe zachowania i zabawy
Na przykład: trzepie rączkami, używa nietypowych przedmiotów
do zabawy (np.: śrubokręta, kombinerek, widelca), układa zabawki
w długie rzędy, fascynuje go obracające się kółko samochodu-zabawki.

W tamtym roku jako szkoła i Wolontariat przystąpiliśmy po raz pierwszy do akcji Polska na niebiesko, którą organizuje Fundacja JIM. W 2015 roku przyłączyło się i zaświeciło prawie 200(!) instytucji, szkół, przedszkoli, stowarzyszeń, fundacji, firm, miejsc spotkań oraz osób prywatnych w tym Maryla Rodowicz, Marcin Gortat, Natalia Kukulska, Kamil Bednarek i inni wspaniali artyści, a także, jak co roku, Prezydent RP.

W tym roku jest ich jeszcze więcej. Fundację cieszy każdy pomysł na świecenie, bo każdy z nich jest wyjątkowy i sprawia, że świat dzieci autystycznych zmienia się na lepsze. To pokazało, że w całej Polsce są ludzie, którzy chcą pomagać.

JiMowa komisja wybrała 100 miejsc, do których trafił JiMBox z materiałami o autyzmie. Wybór był trudny dlatego bardzo dużą rolę odegrała kreatywność i zaangażowanie. Niestety komisja nie mogła wyróżnić wszystkich i nagrodziła tylko te pomysły, które w szczególny sposób sprawiają, że o autyzmie i o tym jak można pomóc dzieciom dowie się jak najwięcej osób. JiMową komisję wspierali także koordynatorzy Klubów Rodziców JiM podpowiadając, jakie placówki aktywnie działały dla osób z autyzmem wcześniej. W ten sposób w 2015 roku JiMBox trafił także do ZS w Latowiczu za pośrednictwem Wolontariatu, z czego jesteśmy bardzo dumni. Nasza szkoła i gmina widnieje też na mapie Fundacji jako instytucje popierające akcję.

W imieniu dzieci i ich rodzin raz jeszcze dziękujemy WSZYSTKIM, którzy aktywnie przyłączyli się do akcji Polska na niebiesko. To dla nich wielki i bardzo ważny gest!

Monika Tymińska oraz SKO-wicze i wolontariusze z klasy I Gimnazjum

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pozostałe wpisy z tej kategorii

Etap II międzyszkolny

18.03.2020
W tej części konkursu zaprosiliśmy uczniów ze szkół z naszej gminy, którzy również biorą udział w kolejnej edycji konkursu„ Oszczędzanie w SKO procentuje w Banku Spółdzielczym”.
Więcej Etap II międzyszkolny

Podziękowania

18.03.2020
W przedświątecznych przygotowaniach nie zapomnieliśmy wesprzeć hospicjum w Wiśniowej. W akcji "Bądźmy razem" uczniowie zebrali kosmetyki i wykonali piękne pocztówki dla podopiecznych hospicjum.
Więcej Podziękowania