Powrót do BlogowiSKO Zespół Szkół w Latowiczu
Światowy Dzień Onkologii

Światowy Dzień Onkologii

Wpis dodany przez szkołę Zespół Szkół w Latowiczu
Warszawa 04.10.2017

4 października

Każdy z nas ma istotny wpływ na zapobieganie nowotworom i warto zrezygnować, że szkodliwych nawyków, aby dłużej cieszyć się zdrowiem 

Każdego roku na raka odchodzą ludzie z naszego otoczenia. Choroba ta, jest jednak do pokonania, jeśli zostanie zdiagnozowana we wczesnej fazie. Światowy Dzień Onkologii jest dobrą okazją by zachęcać wszystkich do badań profilaktycznych. 

Na raka umiera ponad 8 milionów osób rocznie. W Polsce rak zabija blisko 100 tysięcy osób, z czego około 94 tysiące umiera w wyniku nowotworów złośliwych.

- Nowotwory są drugą przyczyną umieralności w Polsce. Stanowią 1/4 wszystkich zgonów, na jakie umierają Polki i Polacy. Zarówno u mężczyzn, jaki i u kobiet ok 25% zgonów stanowią nowotwory. 

Gwarancją sukcesu w leczeniu choroby nowotworowej jest jak najwcześniejsze jej wykrycie. Zarówno w Polsce, jak i na całym świecie, funkcjonują specjalne programy przesiewowe, które pozwalają zdiagnozować chorobę w pierwszej fazie. Niestety, nawet w województwach z najwyższą zgłaszalnością, nie przekracza ona 40 procent w przypadku np. mammografii. Niezwykle ważne jest także obserwowanie własnego ciała. Wszelkie niepokojące objawy ze strony naszego organizmu powinny być niezwłocznie konsultowane z lekarzem.

Przyczyn powstawania nowotworów jest wiele. Cały czas badany jest czynnik genetyczny, jednak najważniejszy jest czynnik środowiskowy, czyli nasz tryb życia. Należy pamiętać, że zdrowa dieta i aktywny tryb życia wspomaga układ immunologiczny, co zwiększa ochronę przed chorobami nowotworowymi. Ważne jest również unikanie dymu tytoniowego i spalin, co również wpływa na zmniejszenie ryzyka zachorowań. Dbajmy o nasze zdrowie i wykonujmy badania profilaktyczne.

Pamiętajmy, że każdy z nas ma istotny wpływ na zapobieganie nowotworom i warto zrezygnować, że szkodliwych nawyków, aby dłużej cieszyć się zdrowiem ; )

Zasady Europejskiego kodeksu walki z rakiem:

 1. Nie pal. Jeśli już palisz, przestań. Jeśli nie potrafisz przestać, nie pal przy niepalących.

 2. Wystrzegaj się otyłości.

 3. Bądź codziennie aktywny ruchowo, uprawiaj ćwiczenia fizyczne.

 4. Spożywaj więcej różnych warzyw i owoców: jedz co najmniej 5 porcji dziennie.

 5. Jeśli pijesz alkohol – piwo, wino lub napoje wysokoprocentowe – ogranicz jego spożycie.

 6. Należy unikać nadmiernej ekspozycji na promienie słoneczne.

 7. Przestrzegaj ściśle przepisów dotyczących ochrony przed narażeniem na znane substancje rakotwórcze.

 8. Bierz udział w programach szczepień ochronnych przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B.

 9. Kobiety po 25. roku życia powinny uczestniczyć w badaniach przesiewowych w kierunku raka szyjki macicy.

 10. Kobiety po 50. roku życia powinny uczestniczyć w badaniach przesiewowych w kierunku raka piersi.

 11. Kobiety i mężczyźni po 50. roku życia powinni uczestniczyć w badaniach przesiewowych w kierunku raka jelita grubego.

Pozostałe wpisy z tej kategorii

Etap II międzyszkolny

18.03.2020
W tej części konkursu zaprosiliśmy uczniów ze szkół z naszej gminy, którzy również biorą udział w kolejnej edycji konkursu„ Oszczędzanie w SKO procentuje w Banku Spółdzielczym”.
Więcej Etap II międzyszkolny

Podziękowania

18.03.2020
W przedświątecznych przygotowaniach nie zapomnieliśmy wesprzeć hospicjum w Wiśniowej. W akcji "Bądźmy razem" uczniowie zebrali kosmetyki i wykonali piękne pocztówki dla podopiecznych hospicjum.
Więcej Podziękowania