Powrót do BlogowiSKO Zespół Szkół w Latowiczu
Światowy Dzień Gleby

Światowy Dzień Gleby

Wpis dodany przez szkołę Zespół Szkół w Latowiczu
Warszawa 05.12.2017

5 grudnia

 5 grudnia obchodzimy Światowy Dzień Gleby. W naszej szkole pamiętaliśmy mówiąc o niej na zajęciach świetlicowych.  Został on ustanowiony z inicjatywny Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO). Celem tego święta jest podniesienie świadomości na temat roli gleby w naszym życiu. Tegoroczny Dzień Gleby odbywa się pod hasłem „Troska o planetę zaczyna się od gleby”.  Gleba jest kluczowym komponentem środowiska przyrodniczego i niezbędnym czynnikiem do przetrwania i dobrobytu ludzkości. Z tej okazji Międzynarodowa Unia Towarzystw Gleboznawczych w 2002 roku ustanowiła Światowy Dzień Gleby. Data obchodów pokrywa się z urodzinami króla Tajlandii Bhumibola Adulyadeja, który ma duże zasługi w temacie ochrony gleb oraz rozwoju rolnictwa.

Jakość gleby ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa żywnościowego, prawidłowo funkcjonujących ekosystemów oraz dobrobytu człowieka.

Czy wiesz, że? Właściwości fizyczne gleby:

  • Gleba składa się w 45% z minerałów, 25% z wody, 25% z powietrza oraz 5% z materii organicznej.
  • Gleba zawiera w sobie trzy razy więcej węgla niż atmosfera i może pomóc nam sprostać wyzwaniom zmieniającego się klimatu. W jednej łyżeczce zdrowej gleby jest więcej żywych organizmów niż ludzi na ziemi.


 

Pozostałe wpisy z tej kategorii

Etap II międzyszkolny

18.03.2020
W tej części konkursu zaprosiliśmy uczniów ze szkół z naszej gminy, którzy również biorą udział w kolejnej edycji konkursu„ Oszczędzanie w SKO procentuje w Banku Spółdzielczym”.
Więcej Etap II międzyszkolny

Podziękowania

18.03.2020
W przedświątecznych przygotowaniach nie zapomnieliśmy wesprzeć hospicjum w Wiśniowej. W akcji "Bądźmy razem" uczniowie zebrali kosmetyki i wykonali piękne pocztówki dla podopiecznych hospicjum.
Więcej Podziękowania