Powrót do BlogowiSKO Zespół Szkół w Latowiczu
Światowy Dzień Drzewa

Światowy Dzień Drzewa

Wpis dodany przez szkołę Zespół Szkół w Latowiczu
Warszawa 10.10.2016

Jesteśmy - " EKO"

Od czternastu lat w Polsce,  10 października, obchodzony jest Światowy Dzień Drzewa, który ma na celu edukację ekologiczną oraz zachęcanie do sadzenia drzew. Inicjatorem tej międzynarodowej akcji był Amerykanin (Juliusz Sterling Morton), który to w 1872 roku zwrócił się z apelem do sadzenia drzew, przedstawiając przy tym korzyści jakie płyną z posiadania ich w swoim otoczeniu. Drzewa pełnią wiele funkcji w naszym otoczeniu, m.in. zdrowotne, ekologiczne, techniczne, czy też estetyczne. Nie tylko upiększają nasz krajobraz ale przede wszystkim dostarczają nam tlen. Jedno drzewo w ciągu 10 lat produkuje tyle tlenu, ile człowiek zużywa w ciągu 20 lat życia. Szczególne znaczenie mają duże drzewa o znacznej masie korony. To one usuwają nawet 70 razy więcej zanieczyszczeń niż drzewa małe, kilkuletnie. Liście pochłaniają trujące substancje i kurz. Ponadto wysoka zieleń wpływa na poprawę mikroklimatu. Łagodzi wahania temperatury powietrza (latem temperatura pod koroną drzewa może się obniżyć o nawet 10oC), w słoneczne dni daje cień, a w wietrzne chroni przed wiatrem, chroni również przed hałasem. Dodatkowo drzewa, ich sposób posadzenia oraz odpowiedni dobór gatunkowy, wpływają na odbiór otoczenia. Podkreślają ciągi komunikacyjne, maskują nieestetyczne widoki, a eksponują ciekawą przestrzeń tworząc osie widokowe. Pamiętając o znaczeniu drzew dla naszego środowiska i nas samych, oraz o tym, że pierwsze drzewa powstały aż 385 mln lat temu, szanujmy je, sadźmy nowe i przytulajmy się do nich od czasu do czasu ponieważ możemy z nich czerpać pozytywną energię (sylwoterapia).

 

Pozostałe wpisy z tej kategorii

Etap II międzyszkolny

18.03.2020
W tej części konkursu zaprosiliśmy uczniów ze szkół z naszej gminy, którzy również biorą udział w kolejnej edycji konkursu„ Oszczędzanie w SKO procentuje w Banku Spółdzielczym”.
Więcej Etap II międzyszkolny

Podziękowania

18.03.2020
W przedświątecznych przygotowaniach nie zapomnieliśmy wesprzeć hospicjum w Wiśniowej. W akcji "Bądźmy razem" uczniowie zebrali kosmetyki i wykonali piękne pocztówki dla podopiecznych hospicjum.
Więcej Podziękowania