Powrót do BlogowiSKO Zespół Szkół w Latowiczu
Światowy Dzień Braille'a

Światowy Dzień Braille'a

Wpis dodany przez szkołę Zespół Szkół w Latowiczu
Warszawa 05.01.2018

4 stycznia 2018 r.

4 stycznia obchodzony jest Światowy Dzień Braille’a, w rocznicę narodzin Louise Braille’a. W ZS w Latowiczu pomiętamy o osobach niepełnosprawnych, z którymi współpracujemy. Braille urodził się we francuskiej rodzinie rymarza (zajmującego się wyrobem uprzęży i siodeł) w 1809 roku. Wzrok stracił z powodu zakażenia, w wieku 3 lat, kiedy bawił się w warsztacie ojca. Dzięki temu, że rodzice Louise Braille’a byli piśmienni (rzadkość w tamtych czasach), chłopiec uczył się w domu, poznał też alfabet. Parę lat później dostał się do szkoły, gdzie zdumiewał nauczycieli swoją bystrością. Mając 10 lat uzyskał stypendium w szkole dla niewidomych w Paryżu. Przypadkiem poznał emerytowanego kapitana Charlesa Barbiera de la Serre, który odkrył przed nim szyfr porozumiewania się nocą, stosowany we francuskiej armii. Pismo oparte na 12 wypukłych punktach, Braille przekształcił w 6. Swój wynalazek zaprezentował instytutowi naukowemu, zanim jeszcze dokonał modyfikacji systemu, aż do postaci obowiązującej do dzisiaj. Zostały w nim zawarte litery, znaki interpunkcyjne i cyfry, znaki matematyczne oraz nuty. Kształcąc się dalej, Louise w końcu został nauczycielem, a z czasem uzyskał też stopień profesorski. Był skromnym, życzliwym, sumiennym człowiekiem. Jego lekcje były uwielbiane i zawsze wyczekiwane przez uczniów. Oprócz opracowania alfabetu dla niewidomych, działalności naukowej, Francuz skonstruował też specjalne urządzenie, umożliwiające korespondencję, za pomocą zwykłego alfabetu, osób niewidomych z widzącymi!

Pozostałe wpisy z tej kategorii

Etap II międzyszkolny

18.03.2020
W tej części konkursu zaprosiliśmy uczniów ze szkół z naszej gminy, którzy również biorą udział w kolejnej edycji konkursu„ Oszczędzanie w SKO procentuje w Banku Spółdzielczym”.
Więcej Etap II międzyszkolny

Podziękowania

18.03.2020
W przedświątecznych przygotowaniach nie zapomnieliśmy wesprzeć hospicjum w Wiśniowej. W akcji "Bądźmy razem" uczniowie zebrali kosmetyki i wykonali piękne pocztówki dla podopiecznych hospicjum.
Więcej Podziękowania