Powrót do BlogowiSKO Gimnazjum im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Latowiczu
Światowy Dzień Braille'a

Światowy Dzień Braille'a

Warszawa 05.01.2018

4 stycznia 2018 r.

4 stycznia obchodzony jest Światowy Dzień Braille’a, w rocznicę narodzin Louise Braille’a. W ZS w Latowiczu pomiętamy o osobach niepełnosprawnych, z którymi współpracujemy. Braille urodził się we francuskiej rodzinie rymarza (zajmującego się wyrobem uprzęży i siodeł) w 1809 roku. Wzrok stracił z powodu zakażenia, w wieku 3 lat, kiedy bawił się w warsztacie ojca. Dzięki temu, że rodzice Louise Braille’a byli piśmienni (rzadkość w tamtych czasach), chłopiec uczył się w domu, poznał też alfabet. Parę lat później dostał się do szkoły, gdzie zdumiewał nauczycieli swoją bystrością. Mając 10 lat uzyskał stypendium w szkole dla niewidomych w Paryżu. Przypadkiem poznał emerytowanego kapitana Charlesa Barbiera de la Serre, który odkrył przed nim szyfr porozumiewania się nocą, stosowany we francuskiej armii. Pismo oparte na 12 wypukłych punktach, Braille przekształcił w 6. Swój wynalazek zaprezentował instytutowi naukowemu, zanim jeszcze dokonał modyfikacji systemu, aż do postaci obowiązującej do dzisiaj. Zostały w nim zawarte litery, znaki interpunkcyjne i cyfry, znaki matematyczne oraz nuty. Kształcąc się dalej, Louise w końcu został nauczycielem, a z czasem uzyskał też stopień profesorski. Był skromnym, życzliwym, sumiennym człowiekiem. Jego lekcje były uwielbiane i zawsze wyczekiwane przez uczniów. Oprócz opracowania alfabetu dla niewidomych, działalności naukowej, Francuz skonstruował też specjalne urządzenie, umożliwiające korespondencję, za pomocą zwykłego alfabetu, osób niewidomych z widzącymi!

Pozostałe wpisy z tej kategorii

Po raz pierwszy uczniowie i pracownicy Publicznej Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Rząśniku Włościańskim wzięli udział w akcji „Szlachetna Paczka ‘’.

09.12.2019
W ostatnich dniach listopada w naszej szkole rozpoczęła się akcja. Jej zwieńczenie nastąpiło 13 grudnia. 28 listopada zorganizowaliśmy kiermasz Andrzejkowy, sprzedawaliśmy różnego rodzaju słodkości. Kolejny kiermasz odbył się 6 grudnia z okazji Mikołajek. W tym dniu również sprzedawaliśmy kartki bożonarodzeniowe wykonane przez uczniów naszej szkoły. Od 28 listopada do 6 grudnia przeprowadzona została zbiórka publiczna w naszej szkole. 9 grudnia komisja otworzyła puszki i przeliczyła zarobione pieniążki. Suma1078,70. Wszyscy stanęli na wysokości zadania. 12 grudnia wszystkie produkty zostały zapakowane, opisane i przekazane do punktu przyjmowania paczek w Wąsewie.
Więcej Po raz pierwszy uczniowie i pracownicy Publicznej Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Rząśniku Włościańskim  wzięli udział w akcji „Szlachetna Paczka ‘’.