Powrót do BlogowiSKO Zespół Szkół w Latowiczu
Światowy Dzień bez Tytoniu

Światowy Dzień bez Tytoniu

Wpis dodany przez szkołę Zespół Szkół w Latowiczu
Warszawa 04.06.2016

Kampania w ZS w Latowiczu 31 maja

Dnia 31 maja 2016r. w ZS w Latowiczu została przeprowadzona kampania promująca  Światowy Dzień bez Tytoniu. Wśród uczniów klas V - VI i I-III gimnazjum dokonano ewaluacji Programu " Znajź właściwe rozwiązanie", który był realizowany przez p. Annę Świątek -  pedagoga szkolnego, w bieżącym roku szkolnym. Na korytarzu gimnazjum wykonana została gazetka tematyczna.

 Obchodzony jest już od 1987 r. Na całym świecie po papierosy sięga regularnie ponad miliard osób, z czego ok. 200 mln to kobiety. Do roku 2030 tytoń może doprowadzić do zgonu ponad osiem milionów ludzi, z czego 2,5 miliona stanowić będą kobiety - ostrzega Światowa Organizacja Zdrowia. Podejmowane działania antynikotynowe mają na celu uświadomić i ostrzegać przed zgubnymi skutkami palenia tytoniu - głównie nowotworami płuc, przełyku, krtani, gardła czy trzustki.

Światowy Dzień bez Tytoniu ma przypomnieć i wzmóc wysiłki na rzecz ograniczenia produkcji, sprzedaży i używania wyrobów tytoniowych oraz uświadomić o negatywnych następstwach palenia tytoniu.

Tegoroczne hasło Światowego Dnia bez Tytoniu brzmi: "Jednolite opakowania wyrobów tytoniowych - fakty i wyzwania", co wciąż wiąże się z przygotowaniem państw do wprowadzenia nowych, jednolitych opakowań wyrobów tytoniowych.

Jednolite opakowania są ważnym sposobem zmniejszenia popytu na wyroby tytoniowe. Zmniejszają one atrakcyjność wyrobów tytoniowych, ograniczają stosowanie opakowań do formy reklamy i promocji wyrobów tytoniowych, ograniczają mylące oznaczenia produktów i zwiększają efektywność ostrzeżeń zdrowotnych.

Jednolite opakowania odwołują się do środków ograniczających użycia znaków graficznych, kolorów, elementów wizerunku marki czy informacji promocyjnych innych niż nazwa marki lub produktu
o standardowym kolorze i pokroju czcionki.

Celem kampanii Światowego Dnia
bez Tytoniu 2016 jest:

 • Podkreślenie roli jednolitych opakowań jako części szeroko zakrojonego, wielosektorowego podejścia do regulacji tytoniu
 • Ułatwienie planowania strategii
  w Państwach Członkowskich i globalizacji jednolitych opakowań przez dostarczenie rzetelnych i przekonujących informacji
 • Zachęcenie Państw Członkowskich
  do zaostrzenie środków dotyczących opakowań i oznaczeń w reklamie, promocji i sponsoringu i stopniowego zmierzania do wprowadzania jednolitych opakowań
 • Wsparcie Państw Członkowskich
  i społeczeństwa obywatelskiego w walce
  z ingerencjami przemysłu tytoniowego
  w procesy polityczne mające na celu wprowadzenie jednolitych opakowań   

Co roku 31 maja obchodzimy Światowy Dzień bez Papierosa. Święto stanowi okazję
do zwrócenia uwagi całego świata
na powszechność nałogu palenia papierosów
i jego negatywne skutki zdrowotne. Dzień ma równie zachęcić do 24-godzinnego okresu abstynencji od wszystkich form konsumpcji tytoniu na całym świecie. Światowy Dzień bez Papierosa został ustanowiony przez WHO
w 1987 roku ze względu na rosnącą liczbę osób uzależnionych i pacjentów ze schorzeniami wywoływanymi przez palenie papierosów.

Statystyki

Według danych WHO co roku z powodu palenia papierosów i narażenia na oddziaływanie dymu tytoniowego umiera niemal 6 milionów osób (jeden zgon co sześć sekund). 63% zgonów jest spowodowanych przez choroby niezakaźne (ang. non-communicable diseases -NCD), których jednym z głównych czynników ryzyka jest palenie papierosów (niechlubne pierwsze miejsce należy do nadciśnienia tętniczego.
Z okazji Dnia bez Papierosa komunikat wydał również sekretariat ONZ, w którym podaje się zastraszające dane: „dzięki kontroli tytoniu, możemy przejść ważną drogę w kierunku powstrzymania rozwoju wielu z przewlekłych schorzeń, w tym raka i chorób serca. Palenie tytoniu zabiło około 100 milionów ludzi w XX wieku, o ile nie będziemy działać, może zabić do miliarda ludzkich istnień w tym stuleciu". Jeśli chodzi o Polskę, co roku 70 000 mieszkańców naszego kraju umiera z powodu palenia tytoniu, a kolejne 8000 zgonów jest spowodowanych biernym paleniem.

 

Choroby

Papierosów nie można palić „bezkarnie". Jak dowiodły liczne badania, istnieje związek przyczynowo - skutkowy między opisywanym nałogiem a rozwojem rozmaitych chorób. Palacze częściej zapadają na: nowotwory jamy ustnej, gardła, krtani, płuc oraz innych narządów, choroby układu krążenia, udary, choroby układu oddechowego (np. przewlekłą chorobę obturacyjną płuc),  chorobę Crohna, osteoporozę, chorobę Alzheimera, a także nowotwory szyjki macicy, trzustki i nerki.

 

Zakazy palenia

Zakazy palenia w miejscach publicznych i wszelkich miejscach, w których mogą przebywać osoby narażone na bierne palenie, stają się coraz popularniejsze. Obowiązują
m. in. w Australii, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Włoszech, Francji. W Polsce obowiązuje zakaz palenia w lokalach gastronomicznych i rozrywkowych, zakładach pracy oraz innych pomieszczeniach użytku publicznego, ogólnodostępnych miejscach przeznaczonych do wypoczynku i zabawy dzieci, na przystankach komunikacji miejskiej i w środkach publicznego transportu oraz na dworcach.

 

                                                                                          Anna Świątek -pedagog szkolny

Pozostałe wpisy z tej kategorii

Etap II międzyszkolny

18.03.2020
W tej części konkursu zaprosiliśmy uczniów ze szkół z naszej gminy, którzy również biorą udział w kolejnej edycji konkursu„ Oszczędzanie w SKO procentuje w Banku Spółdzielczym”.
Więcej Etap II międzyszkolny

Podziękowania

18.03.2020
W przedświątecznych przygotowaniach nie zapomnieliśmy wesprzeć hospicjum w Wiśniowej. W akcji "Bądźmy razem" uczniowie zebrali kosmetyki i wykonali piękne pocztówki dla podopiecznych hospicjum.
Więcej Podziękowania