Powrót do BlogowiSKO Gimnazjum w Dankowicach
ŚWIĄTECZNE TRADYCJE

ŚWIĄTECZNE TRADYCJE

Wpis dodany przez szkołę Gimnazjum w Dankowicach
Warszawa 17.12.2016

CHOINKOWE DEKORACJE

Choinkowe dekoracje nigdy nie były przypadkowe. Dawniej na drzewku wieszano ciastka, orzechy, jabłka, kawałki opłatka, także ozdoby z papieru, czy słomy. Zawsze na gałązkach umieszczano zapalone świeczki i zimne ognie. Niektóre z tych dekoracji są wieszane na drzewkach do dnia dzisiejszego, orzechy. Choinkowe ozdoby mają swoją własną symbolikę. Jabłka: mają zapewnić zdrowie i urodę, według wierzeń kościelnych symbolizują rajską jabłoń. Orzechy: zawijane w sreberka przynoszą dobrobyt i siłę. Łańcuchy: wzmacniają rodzinne więzi. Światełka: to światło broniące przed ciemnościami i złem. Gwiazda betlejemska: ma pomagać w powrotach do domu. Dzwoneczki: oznaczają dobrą nowinę i radość. Anioły mają chronić i opiekować się domownikami.

Anioły i dzwonki zostały zrobione przez uczniów w pracowni ceramicznej.

Pozostałe wpisy z tej kategorii

Etap II międzyszkolny

18.03.2020
W tej części konkursu zaprosiliśmy uczniów ze szkół z naszej gminy, którzy również biorą udział w kolejnej edycji konkursu„ Oszczędzanie w SKO procentuje w Banku Spółdzielczym”.
Więcej Etap II międzyszkolny

Podziękowania

18.03.2020
W przedświątecznych przygotowaniach nie zapomnieliśmy wesprzeć hospicjum w Wiśniowej. W akcji "Bądźmy razem" uczniowie zebrali kosmetyki i wykonali piękne pocztówki dla podopiecznych hospicjum.
Więcej Podziękowania