Powrót do BlogowiSKO Szkoła Podstawowa nr 3 im. Piotra Firleja w Lubartowie z oddziałami gimnazjalnymi (Gimnazjum nr 2 im. Henryka Sienkiewicza)
Spotkanie z historią

Spotkanie z historią

Warszawa 27.10.2016

19 września 2016 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Adama Mickiewicza w Lubartowie odbyło się w uroczyste otwarcie wystawy upamiętniającej 77. rocznicę agresji sowieckiej na Polskę. Młodzież z naszego gimnazjum miała przyjemność uczestniczyć w tej uroczystości w charakterze gości i artystów.

Wystawa przygotowana przez pracowników biblioteki nosi tytuł 17 września 1939 r. – CIOS ZE WSCHODU i gromadzi liczne dokumenty, fotografie, zbiory literatury oraz inne źródła przybliżające wydarzenia sprzed kilkudziesięciu lat. Wśród zaproszonych na wernisaż gości znaleźli się przedstawiciele władz miasta na czele z burmistrzem panem Januszem Bodziackim, dyrektorzy placówek kulturalno-oświatowych oraz młodzież.

W nastrój zadumy i refleksji wprowadzili zgromadzonych gości uczniowie Gimnazjum nr 2 im. H. Sienkiewicza, którzy przygotowali na tę okazję zestaw pieśni i utworów lirycznych o treści patriotycznej. Utwór Jacka Kaczmarskiego „Ballada wrześniowa” zaprezentowali Małgorzata Chruścik i Mateusz Snopkowski. Interpretacja wiersza Krzysztofa Baczyńskiego „Elegia o… [chłopcu polskim]” wykonana przez Alicję Kusyk zabrzmiała melancholijnie i wzruszająco. Alicja Topyła odsłoniła ważne przesłanie ukryte w wierszu Wisławy Szymborskiej „Gawęda o miłości ziemi ojczystej”, które na długo zapada w pamięć. Wśród pieśni, jakie można było usłyszeć, znalazły się: „Biały krzyż” wykonany przez Aleksandrę Lato, „Białe róże” w interpretacji Anny Aftyki oraz pieśń „Katyńskie łzy” zaśpiewana w duecie przez Aleksandrę Lato i Klaudię Miturę.

Cieszymy się, że mogliśmy uczestniczyć w tym wydarzeniu i współtworzyć piękną tradycję pielęgnowania pamięci o minionych czasach. Uprzejmie dziękujemy organizatorom wernisażu za zaproszenie, jak również zachęcamy uczniów i nauczycieli do odwiedzenia Biblioteki Miejskiej i obejrzenia wystawy.

Pozostałe wpisy z tej kategorii