Powrót do BlogowiSKO Szkoła Podstawowa nr 3 im. Piotra Firleja w Lubartowie z oddziałami gimnazjalnymi (Gimnazjum nr 2 im. Henryka Sienkiewicza)
Program profilaktyki uzależnień

Program profilaktyki uzależnień

Warszawa 15.11.2016

„Dopóki masz wybór” pod takim hasłem w piątek 21 października uczniowie Gimnazjum nr 2 im. Henryka Sienkiewicza uczestniczyli w programie profilaktycznym.

                Program profilaktyki uzależnień  prowadził dla naszych gimnazjalistów na zaproszenie pedagoga szkolnego duet „Tu i Teraz ”Piotr Nagiel i Marcin Kołdra. Podczas prawie dwugodzinnego spotkania autor programu Piotr Nagiel przekonywał, że nie ma bezpiecznej granicy, do której bez ryzyka można sięgać po narkotyki i później się wycofać. Żeby się nie pogrążyć, najlepiej nigdy nie próbować. Podkreślał również, że decyzja sięgania po alkohol, narkotyki, dopalacze należy do nich, ale tylko wtedy, dopóki mają jeszcze  wybór. Autor programu mówił o skutkach używania tych substancji, które mogą doprowadzić do uzależnienia, a nawet do śmierci .„Nikt przecież nie zaczyna picia od leżenia na ulicy czy ćpania od twardych narkotyków. Każda z tych osób chciała kiedyś tylko napić się piwa na imprezie, jak wszyscy normalni ludzie…” Podczas programu wskazywał również na konsekwencje bierności  wobec przemocy wśród gimnazjalistów oraz tolerancji dla stosowania narkotyków czy dopalaczy. Swoje argumenty obrazował przykładami m .in .gdańskiej gimnazjalistki, która wskutek przemocy popełniła samobójstwo, czy lidera grupy Dżem, który zmarł w skutek przedawkowania narkotyków. Tłumaczył również jak ważna dla młodych ludzi jest silna wola. Podkreślał, że jedyną rzeczą, na którą mamy wpływ to dokonywanie właściwych wyborów. ”Wspomniał również o kruchości i nieprzewidywalności naszego życia, potrzebie cieszenia się każdą chwilą, bo nigdy nie wiadomo co się może wydarzyć. Piotr Nagiel jest muzykiem, kompozytorem, autorem tekstów i wokalistą zespołu 100% oraz terapeutą od uzależnień. Podczas spotkania z młodzieżą wykorzystał niektóre piosenki swojego autorstwa takie jak: „Między wierszami”, „Kiedy”, „Co tu się dzieje”,”, „Daj siebie innym”, „Dopóki masz wybór”. Ujmująca  szczerość i otwartość autora programu powoduje, że program  przebiegał w miłej atmosferze. Uczniowie nagrodzili muzyków licznymi brawami.

Pozostałe wpisy z tej kategorii