Powrót do BlogowiSKO Społeczne Gimnazjum "IT" w Miliczu
Spektakle przestrogi

Spektakle przestrogi

Wpis dodany przez szkołę Społeczne Gimnazjum "IT" w Miliczu
Warszawa 20.01.2016

Trochę wiedzy życiowej przekazanej przez zabawne spektakle, które bardzo przyjemnie się oglądało.

22 października gościliśmy w naszej szkole grupę artystyczną Best z Krakowa, która w spektaklach profilaktycznych przedstawiła nam problemy z którymi możemy spotykać się na co dzień. Pierwszy spektakl pt.„DOPALACZE ZNISZCZYŁY MI ŻYCIE” poruszał temat substancji narkotyzujących i miał na celu przekonać nas o ich niebezpieczeństwie. Dopalacze są równie niebezpieczne jak narkotyki. Zawierają substancje powodujące wypalenie organizmu czy też halucynacje. Niektóre z nich potrafią nawet doprowadzić do śmierci. Największym problemem jest to, że niektóre z nich można już kupić taniej niż papierosy.Przedstawienie ukazało historię chłopca, który zaczął stosować dopalacze prawie każdego dnia zacząwszy od pewnej imprezy u kolegi. Na efekty długo nie trzeba było czekać. Bohater ma halucynacje i zaczyna być coraz słabszy. Jego zachowanie jest daleko odbiegające od ideału jakim kiedyś był. Próbuje to ukryć tłumacząc się długim spędzaniem czasu przed komputerem. Staje się coraz bardziej dokuczliwy dla kolegów. Jego największym problemem jest jednak znaczne pogorszenie się w nauce i obniżenie stopni. Kłótnie z matką i zamknięcie się przed światem jeszcze mocniej wyciągają mu dłoń po kolejny dopalacz. Niestety w taki sposób nie da się żyć i chłopiec bardzo szybko stacza się na samo dno, z którego ciężko wyjść. Przedstawienie nie kończy się jednak jak większość historii.

Chłopiec umiera. Substancje, które zażywał okazały się śmiertelne. Oczywiście w dużej części przedstawienia zachowana była dawka humoru, lecz koniec to bardzo mocne wejście narratora i podsumowanie programu oraz przypomnienie o tragedii, która miała miejsce z bohaterem. W drugim spektaklu pt. „MOJA KOMÓRKA MOIM ŻYCIEM” aktorzy krakowskiej grupy teatralnej starali się ukazać nam zagrożenia płynące z nieodpowiedniego korzystania z telefonu komórkowego. W scenkach sytuacyjnych, do których nas zapraszali, nie tylko prezentowali zachowania łamiące zasady obowiązujące w szkole, społeczeństwie, ale przede wszystkim dawali do zrozumienia, że każde naganne zachowanie zostanie wcześniej czy później wykryte, a sprawcy nieodpowiednich SMS-ów poniosą konsekwencje swoich czynów. Aktorzy chcieli przestrzec nas przed uzależnieniem od telefonu komórkowego. Apelowali, aby telefon nie zastąpił nam przyjaciół, znajomych, aby technika zbytnio nie ingerowała w nasze życie i relacje międzyludzkie. Natomiast po południu grupa teatralna przygotowała specjalny program interaktywny dla rodziców pt. „ZAMIEŃMY SIĘ MIEJSCAMI”. Bardzo często rodzic nie zdaje sobie sprawy jak się czuje nauczyciel w konfrontacji z nim. Rodzice zapomnieli też jak chodzili do szkoły, co w niej robili ( a i czasem też psocili) i co mogą robić ich dzieci. Spektakl „Zamieńmy się miejscami” pozwolił rodzicom poczuć emocje z drugiej strony. Było to przedstawienie z udziałem publiczności i to właśnie rodzice odgrywali bardzo ważne role- m.in. rodzic wcielił się w rolę nauczyciela i powalczył z oburzoną matką i jej synem -notorycznym kłamcą. Pełna humoru historia rozbawiła zebranych.

Pozostałe wpisy z tej kategorii

Etap II międzyszkolny

18.03.2020
W tej części konkursu zaprosiliśmy uczniów ze szkół z naszej gminy, którzy również biorą udział w kolejnej edycji konkursu„ Oszczędzanie w SKO procentuje w Banku Spółdzielczym”.
Więcej Etap II międzyszkolny

Podziękowania

18.03.2020
W przedświątecznych przygotowaniach nie zapomnieliśmy wesprzeć hospicjum w Wiśniowej. W akcji "Bądźmy razem" uczniowie zebrali kosmetyki i wykonali piękne pocztówki dla podopiecznych hospicjum.
Więcej Podziękowania