Powrót do BlogowiSKO Szkoła Podstawowa nr 3 im. Piotra Firleja w Lubartowie z oddziałami gimnazjalnymi (Gimnazjum nr 2 im. Henryka Sienkiewicza)
ROBOTY SĄ WŚRÓD NAS

ROBOTY SĄ WŚRÓD NAS

Warszawa 11.12.2016

Programowanie to dział informatyki, który wymaga cierpliwości, a zarazem dostarcza ogromnej satysfakcji z wykonanej pracy. Ciągły rozwój i stałe poszerzanie horyzontów dodają skrzydeł osobom zgłębiającym tajniki tej wiedzy, która coraz częściej jest obecna w wielu dziedzinach naszego życia.

Zaprogramowanie robota, który na żywo będzie reagował na nasze polecenia, to duże wyzwanie ale też ogromny powód do zadowolenia. Tak należy tłumaczyć fenomen włączania tych fascynujących maszyn do zajęć programistycznych.

Dzięki inicjatywie i zaangażowaniu nauczycieli uczniowie Gimnazjum nr 2 w Lubartowie biorą udział w innowacji pedagogicznej „Ty też możesz programować”, gdzie poznają i rozwijają praktyczne umiejętności programistyczne.

Zajęcia te bazują na zestawach edukacyjnych o nazwie mBot Ranger. Jest to wielofunkcyjny robot trzy w jednym, dzięki któremu można zbudować czołg trójkołowy, samochód wyścigowy, oraz robota balansującego. Można je programować w graficznym środowisku mBlock opartym na Scratch oraz Arduino IDE.

Aplikacja na urządzenia mobilne ułatwi szybki start i umożliwi sterowanie robotem mBot Ranger, który wyposażony jest w sterownik oparty na Arduino Mega 2560, posiada 10 portów we/wy do podłączania zewnętrznych czujników i silników, dodatkowo wyposażony jest w: żyroskop, 12 diod LED RGB, czujnik światła, czujnik odległości, czujnik linii, czujnik temperatury i dźwięku.

Do nawiązania łączności z robotem, w zależności od wersji, można posłużyć się technologią Bluetooth lub Wi-Fi. Sterować jego ruchami pozwala też dedykowana mu aplikacja mBot App.

Walorem mBota jest także łatwość montażu i jego „plastyczność” - można go modyfikować i rozbudowywać o dostępne na rynku części takie jak: elementy konstrukcyjne Makeblock, klocki LEGO czy podzespoły elektroniczne z serii Arduino.

Współczesne społeczeństwo coraz szybciej podąża za postępem, który dokonuje się każdego dnia niemalże na naszych oczach. Wszystko to za sprawą ludzi, którzy zmieniają świat na lepsze dzięki swoim umiejętnościom. To niesamowite, jak wiele potrafi zdziałać człowiek wyposażony w odpowiednie umiejętności i wiedzę, opierający się na pracy zespołowej.

Wszystkie te elementy są w zasięgu ręki. Dodatkowo, można je rozwijać już od dzieciństwa, świetnie się przy tym bawiąc. Taką szansę stworzyła innowacja pedagogiczna „Ty też możesz programować”, która cieszy się dużym zainteresowaniem wśród uczniów Gimnazjum nr 2 im.H.Sienkiewicza w Lubartowie.

Pozostałe wpisy z tej kategorii