Powrót do BlogowiSKO Szkoła Podstawowa nr 3 im. Piotra Firleja w Lubartowie z oddziałami gimnazjalnymi (Gimnazjum nr 2 im. Henryka Sienkiewicza)
„Polska Walcząca” - wystawa IPN poświęcona niezwyciężonym bohaterom

„Polska Walcząca” - wystawa IPN poświęcona niezwyciężonym bohaterom

Warszawa 10.01.2017

Od początku grudnia 2016 roku do 4 stycznia 2017 roku w Gimnazjum nr 2 miała miejsce ekspozycja wystawy pt. „Polska Walcząca” opracowanej przez Instytut Pamięci Narodowej w Lublinie. Swoją tematyką nawiązywała ona do najpiękniejszych kart walki Polaków o pełną suwerenność od czasów II wojny światowej.

                Znak „Polski Walczącej” narodził się w czasach okupacji. Był bardzo wymowny w swojej symbolice. Litera P symbolizowała Polskę, litera W – walkę, „kotwica” natomiast to symbol nadziei dla Polaków na odzyskanie niepodległości.

                Na wystawie uczniowie mogli poznać bohaterów najnowszej historii Polski: od twórców Armii Krajowej po Żołnierzy Niezłomnych, którzy walkę o pełną niepodległość prowadzili przez wiele lat po zakończeniu II wojny światowej. Rzeczywistość, jaka nastała w lipcu 1944 roku, była tylko formą innej okupacji, jeszcze bardziej okrutnej i bolesnej, bo przyniesionej na radzieckich bagnetach przy zaangażowaniu polskich komunistów. Polacy, nie godząc się na nową, radziecką okupację, kontynuowali walkę do końca. Ostatni żołnierz polskiego podziemia niepodległościowego, Józef Franczak „Laluś” został zabity 21 października 1963r. w zasadzce zorganizowanej przez grupę operacyjną składającą się z 37 funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa.

                Wystawa pokazała uczniom cały wachlarz działań Polskiego Państwa Podziemnego od walki zbrojnej, przez walkę cywilną i gospodarczą. Ukazała sylwetki dowódców, żołnierzy, polityków, a także ludność cywilną i młodzież zaangażowaną w działania niepodległościowe. Na tablicach pojawiły się zdjęcia ludzi związanych z Lubartowem i Lubelszczyzną. Wśród wybitnych postaci znaleźli się kpt. Zdzisław Broński ps. Uskok, mjr Hieronim Dekutowski ps. „Zapora” czy kpt. Marian Bernaciak ps. „Orlik”.

                Dzięki niezłomnej postawie wielu Polaków dziś możemy żyć w niepodległej Ojczyźnie. Bezkompromisowa walka o suwerenność, prawdę i sprawiedliwość okupiona życiem i cierpieniem walczących, ale również ich rodzin po wielu latach doprowadziła do celu. Naszym zadaniem jest pielęgnowanie pamięci o tych Bohaterach, ale także nieustanna troska o zachowanie tożsamości narodowej.

Pozostałe wpisy z tej kategorii

Etap II międzyszkolny

18.03.2020
W tej części konkursu zaprosiliśmy uczniów ze szkół z naszej gminy, którzy również biorą udział w kolejnej edycji konkursu„ Oszczędzanie w SKO procentuje w Banku Spółdzielczym”.
Więcej Etap II międzyszkolny

Podziękowania

18.03.2020
W przedświątecznych przygotowaniach nie zapomnieliśmy wesprzeć hospicjum w Wiśniowej. W akcji "Bądźmy razem" uczniowie zebrali kosmetyki i wykonali piękne pocztówki dla podopiecznych hospicjum.
Więcej Podziękowania