Powrót do BlogowiSKO Szkoła Podstawowa nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Miliczu
Podsumowanie Obchodów 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości

Podsumowanie Obchodów 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości

Warszawa 06.01.2019

W związku z obchodzoną w minionym roku przez naszą Ojczyznę 100. rocznicą Odzyskania Niepodległości w naszej szkole wiele się działo. Opracowany został SZKOLNY PROGRAM OBCHODÓW 100-lecia ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI PRZEZ POLSKĘ, który obejmował wiele różnych działań. A oto podsumowanie tego niezwykle ważnego roku dla naszej szkoły.

WIELKIE ŚWIĘTOWANIE W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 1 !

Cały rok 2018 upłynął w naszej szkole pod hasłem ,,Ku Niepodległej''. Zorganizowanych zostało wiele konkursów i imprez mających na celu oddanie hołdu naszej Ojczyznie. 25 maja odbyła się Gra Miejska zorganizowana przez naszą szkołę, w której uczestniczyły delegacje ze wszystkich szkół powiatu. Tego samego dnia odbyła się wieczornica patriotyczna. Apel z okazji Odzyskania Niepodległości to było prawdziwe apogeum świętowania.

Wyjątkowo uroczyście uczciliśmy setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Apel, który rozpoczął się 9 listopada 2018 r. o godz. 11.00, był zwieńczeniem całorocznych obchodów. W hali sportowej przy milickiej „Jedynce” zgromadziła się brać uczniowska na czele z dyrekcją, nauczycielami i pracownikami szkoły. Przybyli także zaproszeni goście, w tym władze gminy Milicz, ksiądz proboszcz z milickiej parafii , nauczyciele – emeryci. Wszyscy goście zostali obdarowani kotylionem i jubileuszowym wydaniem szkolnej gazetki „Gimnazjusz”.

Jednym z ważniejszych punktów było odśpiewanie o godzinie 11.11 czterech zwrotek hymnu państwowego, przez co włączyliśmy się w ogólnopolski projekt ogłoszony przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Hala wypełniła się wzniosłymi dźwiękami „Mazurka Dąbrowskiego”, które wypłynęły z kilkuset serc Polaków kilku pokoleń zgromadzonych w hali sportowej. Ten dzień był wyjątkowy także dlatego, że na uroczystości wystąpiły dwa poczty sztandarowe: ze sztandarem Gimnazjum im. Mikołaja Kopernika oraz odnowionym sztandarem Szkoły Podstawowej nr 1 im. Mikołaja Kopernika. Ten drugi został poświęcony przez księdza proboszcza i znów stanie się symbolem Szkoły oraz jej historii.

Ciekawym punktem programu było pojawienie się Milickiej Grupy Rekonstrukcyjnej, wśród której znalazły się takie znakomitości, jak Józef Piłsudski, Józef Haller czy Ignacy Jan Paderewski. Młodzież milickiej „Jedynki” doskonale poradziła sobie z zagadkami dotyczącymi ważnych postaci z historii Polski, gdyż bezbłędnie podali nazwiska osób kryjących się pod kostiumami i charakteryzacją. A byli to : pan Ryszard Begier jako Paderewski, pan Andrzej Bucyk w roli Wincentego Witosa, pan Ireneusz Radny jako generał Kordian Józef Zamorski, pan Grzegorz Backer jako generał Tadeusz Rozwadowski, pan Krzysztof Góral w roli kapitana Jana Dworzańskiego. Ciekawostką jest, że Naczelnego Wodza zagrał nauczyciel historii, pan Tomasz Nowakowski, a Józefa Hallera - nauczyciel techniki – pan Józef Wołoszyn. Szefem Milickiej Grupy Rekonstrukcyjnej jest pan Waldemar Fiuk.

Mottem uroczystości stało się hasło: „Chwała bohaterom”, a wszystkie teksty i pieśni były hołdem dla tych, którzy oddali życie za Ojczyznę, za wolną i niepodległą Polskę. Brzozowe krzyże będące elementem scenografii jednoznacznie kojarzyły się z bezimiennymi (często) mogiłami żołnierzy, a zapalone biało – czerwone znicze symbolizowały patriotyczną postawę wszystkich poległych.

Uroczystość poprowadzili Wiktoria Kukfisz i Cezary Głogosz, a w część artystyczną zaangażowali się uczniowie klas drugich, klas V c, dziewczyny z klasy VIII i III gimnazjum. Należą się im wielkie brawa za pracę włożoną w przygotowanie recytacji czy pieśni, które pięknie wybrzmiały w milickiej hali. Na szczególne uznanie zasługuje klasa V c, która ze swadą odśpiewała „Piechotę”, a występ ten był dla uczniów debiutem i to udanym. Nie zabrakło również układów choreograficznych: trojaka w wykonaniu najmłodszych uczniów, a starsze dziewczyny zaprezentowały taniec z szarfami.

Wszyscy występujący zostali nagrodzeni gromkimi brawami. To było wielkie święto w naszej Szkole.

NIEPODLEGŁA – ZMARTWYCHWSTAŁA! NIECHAJ BIJE DZWON!

NIECH W NIEBIOSA PIEŚŃ SIĘ WZBIJA – Z WSZYSTKICH ŚWIATA STRON!

Agnieszka Kołodziejczyk - Ozga

Pozostałe wpisy z tej kategorii