Powrót do BlogowiSKO Szkoła Podstawowa we Wróblińcu
Pierwsza akcja charytatywna - pomoc dla Ewy

Pierwsza akcja charytatywna - pomoc dla Ewy

Wpis dodany przez szkołę Szkoła Podstawowa we Wróblińcu
Warszawa 22.10.2015

Jako główny cel naszych działań postawiliśmy sobie pomoc potrzebującym. Cel ten będziemy realizować poprzez różnego rodzaju akcje charytatywne m.in. koncerty. Pierwszy koncert daliśmy dn. 11 października br. w kościele we Wróblińcu.

 

 

 

Obchody XV Dnia Papieskiego w kościele filialnym Wniebowstąpienia Pańskiego we Wróblińcu były szczególne.

Zespół wokalno-instrumentalny z Gimnazjum we Wróblińcu zapewnił  oprawę liturgiczną

i muzyczną Mszy św. celebrowanej przez ks. Kanonika i Proboszcza parafii Gądkowice – Grzegorza Jóźwickiego. Po Eucharystii licznie zgromadzeni parafianie oraz goście z okolicznych miejscowości mieli zaszczyt uczestniczenia w duchowej i muzycznej uczcie dedykowanej Świętemu Janowi Pawłowi II.

Koncert był wyjątkowy nie tylko ze względu na Osobę Papieża Polaka, ale również ze względu na jego cel, którym była pomoc chorej parafiance Ewie. Cały dochód z koncertu (2870 zł) młodzież gimnazjalna postanowiła przeznaczyć na jej leczenie.

Z uwagi na to, że XV Dzień Papieski obchodzony był pod hasłem „Jan Paweł II - Patron Rodziny” konferansjerzy: Martyna Miszkiewicz i Konrad Pachura przytoczyli wiele pięknych cytatów z Listów Jana Pawła II kierowanych do rodzin:

„Pośród tych wielu dróg rodzina jest drogą pierwszą i z wielu względów najważniejszą.

Podkreślili również uniwersalność i ponadczasowość słów wypowiedzianych o rodzinie przez papieża Polaka w Kaliszu czy w Nowym Targu: „(…) rodzina jest wspólnotą świętą.”

„Od tego, jaka jest rodzina, zależy naród, bo od tego zależy człowiek.”

Ogromną wartość rodziny przypieczętowana została pieśnią zaczynającą się od słów „Wśród tylu dróg rodzina drogą jest zawsze pierwszą, najświętszą z wszystkich dróg.”

Głęboko wierzymy, że św. Jan Paweł II słysząc te słowa, uśmiecha się z zadowoleniem ze swego niebiańskiego okna, bo chciał być zapamiętany jako papież rodziny.

Kolejne teksty prozy czy poezji przeplatane licznymi utworami muzycznymi ukazywały postać papieża jako pięknego człowieka, oddanego kapłana, przyjaciela młodzieży i czciciela Matki Bożej.

Swoje talenty wokalne zaprezentowali uzdolnieni soliści z Gimnazjum we Wróblińcu: Anita Wąsik i Milena Małysz w piosence „Otwórzmy serca swe”, Sandra Nowak w utworze „Moje miasto Wadowice”, Konrad Pachura w hicie Magdy Anioł „Lolek” oraz Jan Marcinkowski wraz z zespołem  - w piosence Golców „Leć muzyczko”.

Gościnnie zaśpiewały we wróblinieckiej świątyni solistki: Agata Piec z Uciechowa („Totus Tuus Maria”) oraz pani Janina Smoliga-Rysz z Bogdaju – zdobywczyni wielu nagród i laureatka licznych festiwali w kraju oraz poza jego granicami. W piosence Haliny Frąckowiak „Ziemia jest wielką jabłonią” przypomniała refleksję o ziemi, jakiej pragnął dla nas Sługa Boży – św. Jan Paweł II – ziemi pokoju, wzajemnej miłości i życzliwości, na której każdy człowiek może znaleźć odrobinę wytchnienia i radości.

Po raz kolejny usłyszeliśmy w jednej z pieśni tak często powtarzane słowa papieża Polaka: „Nie lękajcie się.”

Tu swój talent muzyczny zaprezentował Jan Marcinkowski w grze na skrzypcach, przyprawiających zgromadzonych wiernych o przysłowiowe ciarki i łzy w oczach. Ten sam uczeń dał nam dużo pozytywnej energii poprzez grę na djembe w piosenkach „Santo Subito” czy „Hej baco paś baranki”.

Mówiąc o sekcji instrumentalnej należy podkreślić też grę gitarzystek: Julii Łuczak, Pauliny Pakuły i  Eweliny Porębiak. Natomiast na klawiszach zagrała pani Małgorzata Wysocka – nauczycielka muzyki.

Słowa uznania trzeba oddać również recytatorkom (Weronice Kwaśniewskiej, Aleksandrze Macholak, Kamili Małysz i Roksanie Grzendzie), które wprowadziły nas w nastrój zadumy i refleksji; które na nowo przywołały jaśniejące oblicze Papieża – Polaka.

Klamrą całego koncertu była ulubiona pieśń papieża „Barka”, która rozpoczęła i zakończyła koncert charytatywny ku czci św. Jana Pawła II.

Po uczniowskich popisach głos zajęła Dyrektor Gimnazjum we Wróblińcu – Pani Anna Miszkiewicz. Podkreśliła ona piękno dzisiejszej młodzieży, zwłaszcza tej gimnazjalnej, której przypięto „łatkę” aroganckich egoistów.  Swą postawą, chęcią bezinteresownej pomocy gimnazjaliści po raz kolejny złamali przypisany im stereotyp, od którego my – dorośli musimy im pomóc się uwolnić, bo zasługują na wielkie uznanie. Młodzi są bowiem przyszłością narodu! To do nich najczęściej kierował swoje słowa Przyjaciel młodzieży Jan Paweł II. To na nich liczył, apelując:

„Wy jesteście przyszłością świata, wy jesteście, nadzieją Kościoła. Wy jesteście moją nadzieją!”

Młodzi po raz kolejni nie zawiedli śpiewając „Szukałeś nas, jesteśmy więc”. Wypełnili duchowy testament św. Jana Pawła II i udowodnili, że Jego słowa. "Bogatym nie jest ten, kto posiada, lecz ten , kto daje" są uniwersalne i ponadczasowe.

Niedzielna uczta dla ducha, była zrazem ucztą dla ciała. Uczniowie wraz ze swymi rodzicami upiekli pyszne słodkości, które może nie były tym, czym papieskie kremówki, ale sprawiły, że wierni poczuli się na nowo jak w jednej wielkiej rodzinie, bo przecież to stół gromadzi członków rodziny i jednoczy ich ze sobą.

Oby takich chwil było w naszym życiu jak najwięcej, obyśmy przebudzili się z duchowego letargu i autyzmu, o którym w swojej homilii wspomniał ksiądz Proboszcz. Oby każdy z nas potrafił wykorzystać dary dane nam przez Boga, a nasze życie stanie się pieśnią Bożej chwały.

 

Uczniowie gimnazjum, którzy wystąpili w koncercie charytatywnym to: Alicja Bielecka, Karolina Bergenda, Sandra Grzenda, Dagmara Sztander, Katarzyna Senk, Wiktoria Jarus, Roksana Grzenda, Aleksandra Macholak, Milena Małysz, Anita Wąsik, Weronika, Kwaśniewska, Kamila Małysz, Sandra Nowak, Katarzyna Oleś, Ewelina Porębiak, Paulina Pakuła, Jan Marcinkowski, Martyna Miszkiewicz, Konrad Pachura  pod  czujnym okiem Pani Małgorzaty Wysockiej, Pani Sylwii Furmanek, a dekorację przygotowała Jolanta Karbowiak).

 

S. Furmanek

 

Pozostałe wpisy z tej kategorii

Etap II międzyszkolny

18.03.2020
W tej części konkursu zaprosiliśmy uczniów ze szkół z naszej gminy, którzy również biorą udział w kolejnej edycji konkursu„ Oszczędzanie w SKO procentuje w Banku Spółdzielczym”.
Więcej Etap II międzyszkolny

Podziękowania

18.03.2020
W przedświątecznych przygotowaniach nie zapomnieliśmy wesprzeć hospicjum w Wiśniowej. W akcji "Bądźmy razem" uczniowie zebrali kosmetyki i wykonali piękne pocztówki dla podopiecznych hospicjum.
Więcej Podziękowania