Powrót do BlogowiSKO Szkoła Podstawowa nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Miliczu
„Noc Bibliotek” w Gimnazjum im. M. Kopernika w Miliczu

„Noc Bibliotek” w Gimnazjum im. M. Kopernika w Miliczu

Warszawa 10.06.2015

Gimnazjum włączyło się do ogólnopolskiej akcji „Noc Bibliotek”– czyli imprezy promującej czytelnictwo i biblioteki. Jesteśmy widoczni na mapie zamieszczonej na stronie nocbibliotek.org, gdzie pokazane są wszystkie otwarte 30 maja biblioteki. Jesteśmy jednym z 600 podmiotów i jedyną szkołą z naszego powiatu, która włączyła się do tej akcji.

Noc Bibliotek 2015 organizowana była pod hasłem „Groza nie czytać” i miała na celu zachęcenie Polaków do czytania.

Podczas Nocy Bibliotek -  biblioteki w całej Polsce otwierały drzwi dla wszystkich, którzy czytają i lubią o tym rozmawiać z innymi. Jest to też doskonała okazja dla tych, którzy na co dzień nie mają czasu chodzić do biblioteki albo uważają, że są to nudne miejsca. W minioną sobotę mogli w końcu zmienić zdanie.

Inaugurując noc bibliotek – bibliotekarka szkolna i polonistka Pani Natalia Loret przytoczyła słowa Anne Lamott  z książki „Bird by Bird”

Dla niektórych z nas książki są ważniejsze niż cokolwiek innego na świecie. Cóż to za cud, że te małe, płaskie, sztywne kostki papieru otwierają przed tobą niezliczone światy, światy, które śpiewają ci pieśń, pocieszają cię i wyciszają lub ekscytują. (…) Są pewne rzeczy, z którymi się nie zetkniemy w prawdziwym życiu, jak choćby na przykład cudowny, liryczny język. Oraz kontemplacja: w ciągu dnia możemy zauważać wiele niezwykłych szczegółów rzeczywistości, ale rzadko pozwalamy sobie na to, by się zatrzymać i poświęcić im uwagę. Pisarze sprawiają, że je zauważasz, zwracasz na nie uwagę, a to jest wspaniały dar. Moja wdzięczność dla pisania jest bezgraniczna. Jestem za nie wdzięczna tak, jak jestem wdzięczna za ocean. A ty nie?”

Noc Bibliotek w gimnazjum obfitowała w wiele atrakcji. Zaproszeni goście odczytali fragmenty interesujących książek. Pani Elżbieta Ciężka, pracownik Milickiego Ośrodka Kultury odczytała fragment powieści  A. Minkowskiego „Gruby”, a Pani Aneta Florkowska-Sip fragment „Słoneczników” H. Snopkiewicz.

Po czytaniu, którego gimnazjaliści słuchali w skupieniu i z ciekawością – odbył się turniej literacki „1 z 10” na wzór popularnego teleturnieju. Na pytania dotyczące lektur gimnazjalnych odpowiadało 10 chętnych uczniów, publiczność gorąco kibicowała i niestety nie obyło się bez podpowiedzi podekscytowanych kolegów. W turnieju zwyciężyła Wiktoria Tabaczyszyn.

Następną konkurencją były „podchody literackie”. 45 uczniów utworzyło 10 drużyn, które zmagały się z zagadkami literackimi i  językowymi. Zwycięzcy – czyli grupa „Dawid i reszta” w składzie: Dawid Chowański, Martyna Imiłowska, Ewa Barszczewska, Angelika Ciołek – okazała się najbardziej kreatywna i wykazała się najlepszą znajomością literatury i języka polskiego.

Uczniowie mogli narysować plakat promujący czytelnictwo, dokończyć pisanie opowiadania kryminalistycznego. Najwięcej emocji wzbudziło wspólne czytanie na  ciemnym korytarzu,  tylko przy latarkach, fragmentów ulubionych książek, nawiązując do akcji ”Złapani na czytaniu”. Czytanie zainaugurował uczeń Dawid Chowański, zapoznając zgromadzonych z fragmentem powieści „Niewolnica”.

Organizatorami „Nocy Bibliotek” byli nauczyciele poloniści i bibliotekarze, Panie: Małgorzata Maciejewska, Elżbieta Herl, Magdalena Wachowiak, Aneta Florkowska-Sip, Natalia Loret i Katarzyna Józefiak. Impreza tak, spodobała się uczniom, że na pewno będzie kontynuowana.  Gościnnie odwiedzili nas także uczniowie sąsiedniego gimnazjum Ad Astra.

Pozostałe wpisy z tej kategorii