Powrót do BlogowiSKO Szkoła Podstawowa nr 3 im. Piotra Firleja w Lubartowie z oddziałami gimnazjalnymi (Gimnazjum nr 2 im. Henryka Sienkiewicza)
Mikołajki inaczej

Mikołajki inaczej

Warszawa 18.12.2015

14 grudnia 2015r. uczniowie klas III a, III b, III c wraz z wychowawczyniami udali się na wycieczkę do Lublina, by w aktywny sposób świętować Mikołajki.

                Pierwszym punktem programu była intensywna godzina na lodowisku Icemania. Uczniowie mogli wykazać się umiejętnością płynnej jazdy, a niektórzy również jazdą figurową. Warunki były doskonałe zwłaszcza, że byliśmy jedyną i pierwszą tego dnia, grupą na lodowisku. Jedyną przeszkodą było małe tarcie i siła ciążenia, co niekiedy skutkowało bliskim spotkaniem z taflą zimnego lodu.

                Po intensywnym wysiłku uczniowie mieli możliwość zaspokoić apetyty, a następnie udali się na piękną lubelską Starówkę. Krótki spacer zakończył się w podziemiach Starego Miasta. Lubelskie Podziemia to ok. 280-metrowa trasa turystyczna biegnąca pod Rynkiem i kamienicami Starego Miasta. Trasa powstała w wyniku połączenia kilkunastu z licznych staromiejskich piwnic, których historia sięga początku XVI w., czyli stulecia największej świetności Lublina. Zostały one częściowo połączone korytarzami i w ten sposób pod miastem powstał podziemny labirynt. Spacer zabytkowymi piwnicami staromiejskimi był  wędrówką w czasie pozwalającą odkryć przeszłość miasta. Punktem kulminacyjnym podziemnej wędrówki była, wzbogacona światłem i dźwiękiem, ruchoma makieta Wielkiego Pożaru Lublina (1719). Wizualizacja została stworzona na podstawie obrazu znajdującego się w kościele ojców dominikanów (będącego pamiątką owego pożaru) i archiwalnych źródeł pisanych. Dodatkową atrakcją podziemi było spotkanie wędrownego dziada, który w barwny sposób opowiedział o powstaniu wysokich murów, o świątobliwym Ojcu Pawle Ruszlu, a nawet o kłótliwej mieszczce, która nieopatrznie spaliła całe miasto smażąc naleśniki.     Ostatnim punktem wycieczki było obejrzenie najpopularniejszego w ostatnim czasie polskiego filmu "Listy do M. 2", który wprowadził nas w świąteczny nastrój.

Pozostałe wpisy z tej kategorii