Powrót do BlogowiSKO Zespół Szkół w Latowiczu
MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ  WOLONTARIUSZA 5 GRUDNIA

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ WOLONTARIUSZA 5 GRUDNIA

Wpis dodany przez szkołę Zespół Szkół w Latowiczu
Warszawa 05.12.2014

„Ważny jest rodzaj pomocy, którą się oferuje, ale jeszcze ważniejsze od tego jest serce, z jakim tej pomocy się udziela.” Jan Paweł II

Dziś święto tych, którzy bezinteresownie pomagają innym, czyli Międzynarodowy Dzień Wolontariusza. Został ustanowiony w 1986 roku, aby uhonorować miliony ludzi na świecie, którzy poświęcają swój czas, energię i umiejętności na niesienie pomocy potrzebującym. W naszej szkole obchodzimy to święto uroczyście, gdyż nasz Wolontariat:Starszy Brat – Starsza Siostra”  działa od 2003 roku.
Szkolny wolontariat „STARSZY BRAT - STARSZA SIOSTRA” rozpoczął swoją działalność w 2003 roku. Inicjatorką tego pomysłu była pani Anna Świątek-pedagog szkolny, która do dnia dzisiejszego jest opiekunem tegoż wolontariatu. Wolontariat powołany został  w odpowiedzi na potrzeby uczniów Zespołu Szkół  w Latowiczu, którzy wymagali oprócz pomocy pedagogicznej, również innego typu wsparcia - rozmowy, zainteresowania się ich problemami, wysłuchania, pocieszenia w trudnej sytuacji,  udzielenia porady w sprawach szkolnych, rodzinnych. Bodźcem do działania była też potrzeba naszych wychowanków  do niesienia bezinteresownej pomocy osobom  potrzebującym, zaangażowanie, chęć sprawienia radości drugiemu człowiekowi - to właśnie cechuje kilkudziesięciu  uczniów  naszej  szkoły , którzy chętnie poświęcają swój wolny czas pomagając innym, szczególnie tym znajdującym się w trudnej sytuacji.
Natomiast od roku szkolnego 2008/2009 również pani Monika Tymińska - nauczyciel języka angielskiego,  Która jest współodpowiedzialna za działalność i pracę Wolontariatu, koordynuje przebieg akcji charytatywnych, redaguje wszelkie pisma do sponsorów i różnych instytucji. Powołując do życia Wolontariat najważniejszym naszym założeniem było aktywizowanie uczniów  w celu podejmowania działań na rzecz środowiska lokalnego. Chciałyśmy, aby proponowane przez nas działania stanowiły element edukacji społecznej uczniów i ich integracji ze środowiskiem lokalnym oraz były przygotowaniem  uczniów do aktywnego uczestniczenia w życiu społecznym i patriotycznym , do rozwijania  zainteresowań, umiejętności społecznych, a przede wszystkim by niosły ze sobą wiele wartości wychowawczych poprzez kształtowanie kreatywności, odpowiedzialności, wrażliwości  i otwartości  na drugiego potrzebującego człowieka znajdującego się obok nas.
Obecnie należą do niego uczniowie z klasy IV -VI Szkoły Podstawowej oraz klasy  I- III Gimnazjum.
Liczba wolontariuszy z każdym rokiem zmienia się, ale zawsze są osoby, które chcą pomagać innym. Z biegiem lat zadania wolontariatu zmieniały się, ale cel zawsze był jeden: POMOC DRUGIEMU CZŁOWIEKOWI W POTRZEBIE.

5 grudnia jest Międzynarodowym Dniem Wolontariusza. W tym dniu składamy serdeczne życzenia wolontariuszom - osobom, które ofiarowują swój czas, energię, a przede wszystkim serce. Wolontariusze oferują to wszystko, czego nie można kupić za największe pieniądze, dlatego ich dar jest tak szczególnie cenny.

„Ważny jest rodzaj pomocy, którą się oferuje, ale jeszcze ważniejsze od tego jest serce, z jakim tej pomocy się udziela.”
Jan Paweł II

Z tej okazji życzymy wszystkim wolontariuszom, dużo entuzjazmu, wytrwałości i niesłabnącej wiary, że to co robią ma sens! Powodzenia w życiu osobistym, nieustającego zdrowia i pogody ducha.

Pozostałe wpisy z tej kategorii

Etap II międzyszkolny

18.03.2020
W tej części konkursu zaprosiliśmy uczniów ze szkół z naszej gminy, którzy również biorą udział w kolejnej edycji konkursu„ Oszczędzanie w SKO procentuje w Banku Spółdzielczym”.
Więcej Etap II międzyszkolny

Podziękowania

18.03.2020
W przedświątecznych przygotowaniach nie zapomnieliśmy wesprzeć hospicjum w Wiśniowej. W akcji "Bądźmy razem" uczniowie zebrali kosmetyki i wykonali piękne pocztówki dla podopiecznych hospicjum.
Więcej Podziękowania