Powrót do BlogowiSKO Zespół Szkół w Latowiczu
Międzynarodowy Dzień Wolontariusza

Międzynarodowy Dzień Wolontariusza

Wpis dodany przez szkołę Zespół Szkół w Latowiczu
Warszawa 05.12.2017

5 grudnia 2017r.

Dnia 5 grudnia 2017r. w ZS w Latowiczu obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Wolontariusza. Nasz Wolontariat działa już od 14 lat. Nasze szeregi zasilają dzielni i niezawodni SKO-wicze. Praca, którą wykonujemy, z potrzeby serca, jest istotnie bezcenna. W celu wyrażenia uznania dla trudu wolontariuszy na całym świecie z inicjatywy ONZ obchodzony jest od 1986 roku Międzynarodowy Dzień Wolontariusza. To doskonała okazja, by uświadomić społeczeństwu wysiłek, jaki wkładają rozmaite organizacje pożytku publicznego w niesienie pomocy innym, zarówno na poziomie lokalnym, krajowym, jak i globalnym. Na korytarzu gimnazjum wykonana została gazetka tematyczna poświęcona powyższej tematyce.

Szkolny wolontariat „STARSZY BRAT - STARSZA SIOSTRA”rozpoczął swoją działalność w 2003 roku. Inicjatorką tego pomysłu była pani Anna Świątek-pedagog szkolny, która do dnia dzisiejszego jest opiekunem tegoż wolontariatu. Wolontariat powołany został  w odpowiedzi na potrzeby uczniów Zespołu Szkół  w Latowiczu, którzy wymagali oprócz pomocy pedagogicznej, również innego typu wsparcia - rozmowy, zainteresowania się ich problemami, wysłuchania, pocieszenia w trudnej sytuacji,  udzielenia porady w sprawach szkolnych, rodzinnych. Bodźcem do działania była też potrzeba naszych wychowanków  do niesienia bezinteresownej pomocy osobom  potrzebującym, zaangażowanie, chęć sprawienia radości drugiemu człowiekowi - to właśnie cechuje kilkudziesięciu  uczniów  naszej  szkoły , którzy chętnie poświęcają swój wolny czas pomagając innym, szczególnie tym znajdującym się w trudnej sytuacji, mającymi problemy w nauce, 
Powołując do życia Wolontariat najważniejszym  założeniem było aktywizowanie uczniów  w celu podejmowania działań na rzecz środowiska lokalnego.  Proponowane  działania stanowią element edukacji społecznej uczniów i ich integracji ze środowiskiem lokalnym oraz były przygotowaniem  uczniów do aktywnego uczestniczenia w życiu społecznym i patriotycznym , do rozwijania  zainteresowań, umiejętności społecznych, a przede wszystkim by niosły ze sobą wiele wartości wychowawczych poprzez kształtowanie kreatywności, odpowiedzialności, wrażliwości  i otwartości  na drugiego potrzebującego człowieka znajdującego się obok nas.
Obecnie do naszego Wolontariatu należą  uczniowie z klasy IV -VI Szkoły Podstawowej oraz klasy  II- III Gimnazjum. Liczba wolontariuszy z każdym rokiem zmienia się, ale zawsze są osoby, które chcą pomagać innym. Z biegiem lat zadania wolontariatu zmieniały się, ale cel zawsze był jeden: POMOC DRUGIEMU CZŁOWIEKOWI W POTRZEBIE.

List do Wolontariuszy
Szanowni Państwo,

z okazji Międzynarodowego Dnia Wolontariusza składam najserdeczniejsze życzenia wszystkim tym, którzy każdego dnia poświęcają swój czas, siły i zaangażowanie na rzecz najbardziej potrzebujących.

Cieszę, że wśród nas jest tak wielu ludzi, którzy chcą nieść pomoc innym. Wasza praca i zaangażowanie są nieocenione, są przejawem szlachetnej wrażliwości, empatii i troski o dobro innych. Działalność wolontariuszy to także wyraz współtworzenia odpowiedzialnego społeczeństwa obywatelskiego.

Wolontariusze oferują nam to wszystko, czego nie można kupić za największe nawet  pieniądze. Osoby dobrej woli służą rozmową, dobrym słowem, wspierają pracowników szpitali, hospicjów, ośrodków pomocy, angażują się w działalność organizacji pozarządowych.

Ideę wolontariatu warto więc wspierać i propagować wszelkimi sposobami, a ludzi oddanych służbie potrzebującym powinniśmy doceniać. Tym bardziej, że wiele z tych osób działa zupełnie bezinteresownie, bez szukania poklasku czy uznania.

Wolontariat jest doskonałą szkołą charakteru. Wzbogaca obie strony – nie tylko tego, kto korzysta z pomocy, ale także tego kto udziela wsparcia. Uczy życia w zespole, wśród ludzi i dla ludzi.

Drodzy Wolontariusze, życzę, by nie zabrakło Wam wytrwałości, siły i wiary w to co robicie. Mam nadzieję, że swoją postawą będziecie zarażać innych – rodzinę, przyjaciół, znajomych, a dzięki Wam i Waszej pracy, otaczający nas świat będzie stawał się lepszy.

Życzę Wam jak najwięcej pozytywnej energii, którą przekazujecie innym oraz satysfakcji z pracy, a także sukcesów w realizacji własnych planów i zamierzeń. A nam wszystkim – abyśmy jak najczęściej potrafili bezinteresownie pomagać innym.

z wyrazami szacunku Marek Michalak

Do życzeń przyłączam się i mocno pozdrawiam wszystkich Wolontariuszy z ZS w Latowiczu - Anna Świątek  opiekun Wolontariatu„STARSZY BRAT - STARSZA SIOSTRA

 

Pozostałe wpisy z tej kategorii

Etap II międzyszkolny

18.03.2020
W tej części konkursu zaprosiliśmy uczniów ze szkół z naszej gminy, którzy również biorą udział w kolejnej edycji konkursu„ Oszczędzanie w SKO procentuje w Banku Spółdzielczym”.
Więcej Etap II międzyszkolny

Podziękowania

18.03.2020
W przedświątecznych przygotowaniach nie zapomnieliśmy wesprzeć hospicjum w Wiśniowej. W akcji "Bądźmy razem" uczniowie zebrali kosmetyki i wykonali piękne pocztówki dla podopiecznych hospicjum.
Więcej Podziękowania